تغذیه مناسب برای کیسه صفرا

3.6
(18)

کیسه صفرا، کیسه ای کوچک است که صفرای تولید شده در کبد در آن نگهداری می شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می خوریم، مخصوصا غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می ریزد و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی بر عهده دارد. در این مقاله از ورزش بلاگ قصد داریم در مورد تغذیه مناسب برای کیسه صفرا بیشتر توضیح بدهیم.

اگر سنگ کیسه صفرای شما علائمی ایجاد نکند، به درمان نیاز نخواهید داشت. هنوز ممکن است لازم باشد تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا از بزرگتر شدن آن ها و ایجاد مشکلات ناشی از آن ها جلوگیری کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین رژیم غذایی درمان کبد چرب

تغذیه بعد از عمل کیسه صفرا

بیماری های شایع کیسه صفرا

برخی از مشکلات کیسه صفرا مانند سنگ های صفراوی ریز که مجرای صفراوی را مسدود نمی کنند، معمولا هیچ علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند. به طور معمول، کیسه صفرا اندامی کوچک و بی آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی شود. مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند.

از این رو جهت پیشگیری و حتی درمان کیسه صفرا رژیم غذایی خاصی وجود دارد که با رعایت آن می توان از بیماری های مربوط به کیسه صفرا جلوگیری کرد و همچنین بیماری های مربوط به کیسه صفرا را درمان کرد.

مقاله روبرو را مطالعه کنید : درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

رژیم درمانی در سنگ صفرا

علائم بیماری کیسه صفرا

برخی افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا هیچ علامتی ندارند اما در برخی دیگر علائم به شکل زیر است:

 • درد در قسمت بالای سمت راست شکم، به ویژه بعد از غذا و خوردن غذاهای چرب
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اگر مجاری کیسه صفرا مسدود شود، زردی به وجود می آورد
 • تب درجه پایین
 • ادرار به رنگ چای
 • مدفوع با رنگ روشن

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش برای درمان کبد چرب

بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

مواد غذایی مفید برای کیسه صفرا

داشتن یک برنامه غذایی شامل غذاهای صفرا بر باعث کاهش به وجود آمدن بیماری های کیسه صفرا می شود. مخصوصا برای افرادی که قبلا از بیماری های کیسه صفرا رنج می بردند. رژِیم غذایی بیماران کیسه صفرا در حقیقت دستورالعمل های ساده ای است که باعث کارآمد شدن کیسه صفرا و جلوگیری از به وجود آمدن سنگ در آن می شود.

ویتامین C

به نظر می رسد افرادی که سطح ویتامین C بالاتری در خون شان دارند، کمتر دچار مشکلات کیسه صفرا می شوند. ویتامین C به راحتی با خوردن یک رژیم غذایی متنوع حاوی بسیاری از میوه ها و سبزیجات به دست می آید.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای درمان سنگ کلیه

بهترین و بدترین خوردنی ها و مواد غذایی برای کیسه صفرا

پروتئین بدون چربی

پروتئین برای ترمیم و رشد بافت های بدن ضروری است. گوشت قرمز و لبنیات منبع خوبی از پروتئین هستند، اما ممکن است حاوی چربی زیادی باشند و مصرف زیاد چربی می تواند به کیسه صفرا فشار بیاورد. غذاهای پروتئینی مناسب شامل: مرغ، ماهی، لبنیات بدون چربی، آجیل و دانه ها، سویا، حبوبات مانند لوبیا و عدس

قهوه

بهترین نوشیدنی برای کیسه صفرا، قهوه است که مصرف متعادل آن می تواند باعث حفاظت عملکرد کیسه صفرا شود. مواد موجود در قهوه می تواند فواید مختلفی داشته باشد از جمله متعادل کردن مواد شیمیایی ، تحریک عملکرد کیسه صفرا و فعالیت بهتر روده ها.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش برای دفع سنگ کلیه

رژيم غذایی در سنگ های كیسه صفرا

سبزیجات

یکی از مهمترین جنبه های هر رژیم غذایی متعادل این است، که مواد مغذی متفاوتی را برای بدن تامین کند. آسان ترین راه برای انجام این کار، افزایش میزان مصرف میوه ها و سبزیجات به طور منظم است. غذاهای متنوعی را از گیاهان نیز تهیه کنید، که باعث جذب مواد مغذی بسیار به بدن می شود و سلامتی را حفظ می کند.

مقاله مرتبط : بهترین زمان مصرف ویتامین ها

غلات و سبوس

غلات کامل، سبوس و نان های سبوس دار از مهم ترین اصول رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا به شمار می آیند، زیرا سبوس این خاصیت را دارد که به مواد صفراوی ریخته شده به روده، متصل می گردد و سپس آن ها را از بدن دفع کند.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

رژیم غذایی بعد عمل جراحی کیسه صفرا

فیبر

فیبر نقش بسیار مهمی را در سلامت سیستم گوارشی ایفا می کند، هم چنین در اشکال مختلف باعث حفظ سلامت کلی بدن در طولانی مدت می شود. باکتری های سالم در روده را تغذیه می کند و به دفع مناسب مدفوع از روده کمک می کند و همچنین می تواند در دفع سموم از بدن تاثیر گذار باشد.

چربی های سالم

به نظر می رسد که چربی های غیراشباع مانند چربی های امگا 3، به کاهش خطر ابتلا به مشکلات کیسه صفرا کمک می کند و همچنین سلامت کیسه صفرا را افزایش می دهد. این چربی ها معمولا در ماهی های آب سرد، آجیل ها مانند گردو، دانه های کتان و یا روغن ماهی یا روغن دانه کتان یافت می شود.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خوراکی‌های مناسب و نامناسب برای سنگ کیسه صفرا

روغن گیاهی

بدون شک فواید مصرف روغن های گیاهی از قبیل روغن زیتون، کنجد و بادام را نمی توان با روغن های حیوانی مقایسه کرد. سلامتی را به بدن هدیه می دهید و بر طول عمرتان اضافه می کنید. بیماری های گوارشی به خصوص سنگ کیسه صفرا کمتر خواهد بود اگر روغن های ناسالم و نامناسب در سبد غذایی تان، جای خود را به روغن های گیاهی دهند.

مواد غذایی حاوی کلسیم

مصرف کافی مواد غذایی حاوی کلسیم می تواند باعث بهبود عملکرد کیسه صفرا شود اما در نظر داشته باشید افرادی که دارای بیماری های کیسه صفرا هستند از لبنیات بدون چربی باید استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش ها برای درمان پوکی استخوان

رژیم غذایی برای سنگ کیسه صفرا

مواد غذایی مضر برای کیسه صفرا

چربی های ناسالم

کیسه صفرا، صفرا را تولید می کند که در هضم چربی ها موثر است. مصرف زیاد چربی ها و به ویژه چربی های اشباع شده و ترانس ممکن است فشار بیشتری را بر این فرآیند وارد کند. محققان دریافته اند افرادی که گوشت قرمز، فرآوری شده و تخم مرغ را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کلی ناسالم مصرف می کنند خطر بروز سنگ صفرا را افزایش می دهند.

مقاله پیشنهادی : راه های درمان زخم معده

روغن جامد

اگر برای مصارف خانگی و پخت و پز و سرخ کردن های روزمره، از روغن های جامد استفاده می کنید، اشتباه بسیار بزرگی مرتکب می شوید. با این کار رسما دارید با سلامتی تان مبارزه می کنید. توصیه می کنیم که از روغن های غیر اشباع و سرخ کردنی های مایع به جای روغن های جامد استفاده نمایید.

بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا

کربو هیدرات های فراوری شده

در حالی که کربوهیدرات ها در بیشتر مواد غذایی که بشر مصرف می کند وجود دارد، اما در توضیحات تکمیلی این بخش از تغذیه باید بگوییم که کربوهیدرات های فرآوری و تصفیه شده ممکن است خطر بیماری های کیسه صفرا را تا حد زیادی افزایش دهد. کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند قند ها و شیرینی ها آرد و نشاسته هستند. آنها اغلب در محصولات پخته شده مانند:کوکی ها، کیک ها و همچنین آبنبات و شکلات و نوشیدنی ها و غذاهای سرخ شده یافت می شود.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی انرژی زا

فست فود ها

فست فودهایی از قبیل همبرگر، پیتزا، انواع سیب زمینی های سرخ کرده، عوامل زمینه ساز مهمی برای تشکیل سنگ های صفرا هستند. می دانیم سخت است که فست فود را برای همیشه فراموش کنید ولی بیایید همین الان تصمیم بگیرید هر ماه تعداد دفعات مصرف فست فود را کمتر و کمتر کنید. بعد از مدتی، ناخودآگاه متوجه می شوید دیگر هیچ علاقه ای به فست فود ندارید.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مفید برای آسم و تنگی نفس

رژيم غذايي پس از جراحي برداشتن كيسه صفرا

رژیم غذایی بعد از عمل سنگ کیسه صفرا

تعدادی از عوامل خطر در تشکیل سنگ صفرا موثر هستند، از جمله سابقه خانوادگی سنگ صفرا و جنسیت. زنان دو برابر مردان احتمال ابتلا به آن را دارند. وزن بدن نیز یک عامل است. خطر سنگ صفرا در افراد دارای اضافه وزن و چاقی بیشتر است. به نظر می رسد رژیم های غذایی حاوی چربی و کلسترول و فیبر کم در این امر نقش دارند.

اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن اضافی خود را کاهش دهید. اما این کار را به تدریج انجام دهید. زیرا بین کاهش سریع وزن و تشکیل سنگ صفرا ارتباط وجود دارد. رژیم های تصادفی یا بی برنامه باعث آزاد شدن کلسترول بیشتر کبد در صفرا شده و تعادل طبیعی کلسترول و نمک های صفراوی را مختل می کند. کلسترول اضافی می تواند به شکل کریستال درآید و منجر به سنگ کیسه صفرا شود.

مقاله مرتبط : عمل اسلیو معده

تغذیه مبتلایان به سنگ صفرا

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ایجاد سنگ های صفراوی

 • مقدار کافی آب بنوشید. مقدار مناسب نوشیدن آب در حدود 6 تا 8 لیوان در روز است.
 • حداقل روزانه پنج وعده میوه و سبزیجات به صورت تازه، منجمد یا کمپوت ها مصرف کنید.
 • مقداری از کربوهیدرات های نشاسته ای در هر وعده غذایی خود بگنجانید؛ مثل: نان، برنج، غلات، ماکارونی، سیب زمینی و غیره است.
 • محصولات لبنی کم چرب را انتخاب کنید.
 • 2-3 بار در روز از غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و گزینه های گیاهی مانند لوبیا و حبوبات استفاده کنید.
 • مصرف غذاهای پر چرب و قند را محدود کنید.
 • از نوشیدن زیاد کافئین خودداری کنید و نوشیدنی های حاوی قند اضافی را انتخاب نکنید.
 • برای شناسایی غذاهای محرک، یک دفترچه یادداشت غذایی همراه با یادداشت علائم در صورت بروز تهیه کنید. از مصرف این غذاها به مدت یک دوره آزمایشی دو هفته ای خودداری کنید و هرگونه پیشرفت در علائم را یادداشت کنید. درصورتی که فکر نمی کنید باعث ایجاد مشکلاتی شده اند، دوباره غذاها را دوباره در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • اگر قصد کاهش وزن دارید، این کار را به آرامی انجام دهید. کاهش وزن سریع ممکن است خطر ایجاد سنگ صفرا و سایر مشکلات برای سلامتی شما را افزایش دهد.
بایدها و نبایدهای رژیم غذایی عمل کیسه صفرا

رژیم غذایی بعد از عمل کیسه صفرا

این رعایت‌ های غذایی گفته شده در بالا، کمکتان خواهند کرد که علائمی مانند شکم‌ درد یا احساس ناراحتی در مواقع خاص را کاهش دهید. چون غذایی که می‌ خورید، یک عامل اساسی است. البته راهکار‌های تغذیه‌ ای نباید جایگزین درمان‌ های پزشکی شوند که پزشکتان برای شما تجویز می‌ کند. درمان پزشکی سنگ کیسه صفرا می‌ تواند شامل مصرف یک سری از دارو‌ها جهت تسکین علائم شود.

با توجه به این مسئله، باید به خاطر داشته باشید افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند تا برنامه‌ای غذایی خاص شرایط و نیاز‌های خود داشته باشند. همچنین فراموش نکنید که مراجعه به جراح داخلی و گوارش جهت در پیش گرفتن درمان پزشکی ضرورت دارد.

1. کسانی که کیسه صفرا ندارند چه بخورند ؟

بلافاصله پس از انجام این عمل، خوردن غذاهای چرب را آغاز نکنید. بهتر است طی چند روز پس از جراحی، مایعات، ژلاتین و آب گوشت مصرف کنید. برای اضافه کردن غذای جامد به رژیم غذایی خود عجله نکنید.

2. چه غذاهایی برای درد کیسه صفرا مفید است؟

مصرف چربی های خود را کاهش داده و در هر زمان ممکن، غذای کم چرب را انتخاب کنید. از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری کنید.
فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا حرکت روده شما منظم تر شود. سعی کنید یک بار فقط یک نوع ماده فیبری را در یک وعده غذایی خود اضافه کنید تا از تجمع گاز ناشی از خوردن فیبر اضافی جلوگیری کنید.
از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که به ایجاد اسهال کمک می کنند و شناخته شده اند، از جمله نوشیدنی های کافئین دار، لبنیات پر چرب و غذاهای بسیار شیرین خودداری کنید.

منبع : سایت هلت لاین

کلمات کلیدی مرتبط : خاکشیر و سنگ کیسه صفرا و گردو و سنگ صفراچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.6 / 5. تعداد نظرات 18

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید