تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

4
(7)

آیا تغذیه مناسب می ­تواند از بیماری آلزایمرپیشگیری کند یا آن را به تاخیر بیندازد؟ برای جلوگیری از آلزایمر و تقویت حافظه چه بخوریم؟ آیا داروی جلوگیری از آلزایمر یا بازی جلوگیری از آلزایمر وجود دارد؟ بیشتر مطالعات انجام شده نشان می­ دهد که، تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر موثر است. چیزی که ما میخوریم بر پیری یا توانایی ذهنی ما برای فکر­کردن و به یادآوردن اتفاقات اثر می­ گذارد. این تحقیقات ما را به سمت پیدا کردن الگوی تغذیه ­ای مناسب می­ کشانند. در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید.

خواص غذاهای مدیترانه­ ای، که به تغذیه مغز نیز مربوط می ­شوند، و دیگر الگوهای سالم تغذیه­ ای نیز در این تحقیقات مورد مطالعه قرار گرفتند. اگرچه، این تحقیقات بر روی انسان­ هایی عادی از نظر فعالیت فیزیکی، فشار خون و با دانش معمولی انجام شده است. در حال حاضر، با سعی و تلاش زیاد، تحقیقات زیادی روی تاثیر تغذیه بر جلوگیری از آلزایمر و تقویت حافظه یا مسائل مربوط یه دوران پیری انجام شده است.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی انرژی زا

تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

اگر به انواع رژیم ها علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم از لینک های مقابل دیدن کنید: رژیم وگان ، رژیم کتوژنیک

تغذیه برای درمان فراموشی

تغییرات در مغز، از سال­ها قبل از پدیدار شدن علایم اولیه آلزایمر اتفاق می­ افتند. این تغییرات اولیه­ ی مغزبه ما در پیدا کردن روشی برای جلوگیری و تاخیر در ابتلا به آلزایمر کمک می­ کنند. دانشمندان به دنبال روش­ های متعددی از جمله دارو، تغییرات سبک زندگی و یا ترکیب هر دو روش برای درمان آلزایمر هستند. متاسفانه، فاکتورهای دیگری از جمله سن و ژنتیک در ابتلا به آلزایمر نقش دارند. که ما نمی­ توانیم برای آن کاری انجام دهیم. اما مردم می ­توانند با تغییر سبک زندگی خود مثل تغییر در تغذیه، ورزش و بازی­ های ذهنی را به عنوان راههای جلوگیری از الزایمر در جوانی و تقویت حافظه در کنار مصرف داروی پیشگیری از آلزایمر انجام دهند.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای کیسه صفرا

برای درمان و جلوگیری از آلزایمر چه بخوریم؟

ممکن است که خوردن غذای خاصی اثراتی بر مکانیزم بیولوژیکی بدن ما بگذارد. مانند استرس و آماس که به علت آلزایمر اتفاق می­ افتند. یا شاید تغذیه، اثری غیر­مستقیم روی دیگر فاکتور­های ایجاد آلزایمر مثل، دیابت، چاقی مفرط و بیماری­ های قلبی دارد. تحقیقات اخیر، وجود میکروبی را در سیستم گوارش ما کشف کرده است. این میکروب به فرآیند پیری و ایجاد آلزایمر مرتبط می­ شود.

غذای مدیترانه­ ای و ارتباط آن با آلزایمر

یکی از انواع تغذیه­ هایی که شواهد خوبی برای جلوگیری و پیشگیری از آلزایمر دارد، غذاهای مدیترانه ­ای است. که شامل میوه­ ها، سبزیجات، انواع حبوبات، لپه، ماهی و دیگر غذاهای دریایی، روغن­ های غیراشباع مثل روغن زیتون، و مقدار کمی گوشت قرمز، تخم­ مرغ و شیرینی است. به انواع مختلفی از این نوع غذاها، تغذیه مدیترانه­ ای برای تاخیر در زوال عصب­ ها یا به صورت مخفف MIND، گویند. که علاوه بر این­ ها فشار خون بالا و فاکتورهای ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز کاهش می­ دهد.

مقاله پیشنهادی : ورزش چگونه باعث کاهش فشار خون میشود

لیستی از اجزای غذاهای مدیترانه ­ای

تغذیه  برای جلوگیری از آلزایمر

غذاهای MIND بیشتر بر پایه گیاهی بوده و از زوال عقل و آلزایمر پیشگیری می­ کنند.

  • سبزیجات سبز برگ­دار، حداقل 6 وعده در هفته

سبزیجات و گیاهی موثر در پیشگیری از آلزایمر مانند اسفناج، کلم بروکلی و دیگر سبزیجاتی که شامل ویتامین آ و سی و دیگر مواد مغذی هستند، بر سلامت مغز اثرگذارند. و ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش می­ دهند.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی گروه های خونی

  • دیگر سبزیجات، حداقل 2 وعده در هفته

مانند بقیه مواد مغذی، سبزیجات علاوه بر کمک به کاهش وزن و سلامت قلبی به سلامت مغز هم کمک می­ کنند. خوردن حداقل یک وعده سالاد در هر روز از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می­ کند.

نقش تغذیه در پیشگیری از آلزایمر
  • غلات سبوس دار، حداقل 3 وعده در روز

نقش اصلی در کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر را غلات انجام می­ دهند. بنابراین پیشنهاد خوبی برای گنجاندن آن­ها در وعده غذایی شما خواهند بود. می توانید با سبوس برنج یک دمنوش جلوگیری از آلزایمر نیز درست کنید.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای میگرن

راههای جلوگیری از پیشرفت آلزایمر

  • ماهی، 1 بار در هفته

غذای MIND خوردن ماهی را حداقل 1 بار در هفته برای سلامت مغز پیشنهاد می ­کند. اگرچه، خوردن ماهی در تغذیه­ ی مدیترانه­ ای، هرروزه پیشنهاد می­ شود اما 1 بار در هفته نیز کافی است.

  • مرغ، 2 بار در هفته

یکی دیگر از بخش­ های تغذیه­ ی مدیترانه­ ای، مرغ و گوشت سفید است. که خوردن آن 2 بار یا بیشتر در هفته توصیه شده است.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مناسب برای درمان آلرژی

ماهی و آلزایمر
  • حبوبات، 3 بار در هفته

حبوبات باید به صورت منظم در وعده­ های غذایی شما وجود داشته باشند. زیرا، حاوی مقادیر زیادی فیبر و پروتئین هستند و کالری و چربی پایینی دارند. پس به سلامت مغز و اعصاب کمک خواهند کرد.

بیشتر بخوانید : برای کاهش چربی خون چه بخوریم

معجزه درمان آلزایمر

  • آجیل، 5 بار در هفته

آجیل­ ها میان­ وعده­ های خوبی برای سلامت ذهن هستند. که حاوی چربی­ های مفید، فیبر و آنتی اکسیدان­ اند.

آجیل­ ها سطح کلسترول بد بدن و در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری­ های قلبی را کاهش می­ دهند.

مقاله مرتبط : ورزش برای خون رسانی به مغز

آجیل ها برای پیشگیری از آلزایمر
  • روغن زیتون و روغن های گیاهی

طبق تحقیقات کسانی­ که از روغن زیتون در پخت غذا­ها و به صورت منظم در خانه استفاده می­ کنند، روند پیر شدن سلول­ های مغزی و آلزایمر در آن­ها کندتر است. همچنین رابطه ای بین روغن نارگیل و درمان آلزایمر نیز پیدا شده است.

مقاله پیشنهادی : بهترین رژیم غذایی درمان کبد چرب

  • توت­ ها، حداقل 2 بار در هفته

تنها نوع میوه­­ هایی که برای سلامت ذهن پیشنهاد شده­ اند، توت­ ها یا همان بری­ ها هستند. مثل بلوبری یا توت­ فرنگی.

نوع تغذیه­ ی MIND، مصرف گوشت قرمز، شیرینی­ ها، پنیر، کره و غذاهای آماده و سرخ­ شده را محدود کرده است.درحالی که دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر کمک می­ کند. اثر آن روی قلب و اعصاب ثابت شده است، بنابراین از زوال عقل می­ کاهد. برعکس غذاهای غربی خطر ابتلا به بیماری­ های قلبی و اعصاب را افزایش داده و موجب زوال عقل می­ شوند.

به علاوه، غذاهای مدیترانه­ ای باعث افزایش مواد مغذی در مغز و ویتامین ضد آلزایمر مثل آنتی اکسیدان­ ها شده و از آماس مغزی جلوگیری می­ کنند. همچنین، مانع از ذخیره ماده ­ای به نام بتا آمیلوئید، که در سلول­ های مغزی افراد دارای آلزایمر وجود دارد، می شوند. یا متابولیسم سلولی را در جهت محافظت در برابر بیماری­ ها تقویت می­ کند.

بیشتر بخوانید : تغذیه بیماران ام اس

نقش تغذیه در جلوگیری از فراموشی

بسیاری از خوراکی­ ها، مثل بلوبری، سبزیجات برگدار و کورکومین، که در زردچوبه وجود دارد، از نظر خواص مورد مطالعه قرار گرفتند. این خوراکی­ ها خواص ضد ورم، آنتی اکسیدان و خواص محافظت از مغز را دارند. طی یک تحقیق روی عادات غذایی افراد مسن، مشاهده شد که تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر از جمله خوردن روزی 1 وعده از سبزیجات برگ­دار مثل اسفناج و کلم باعث کاهش روند پیری افراد می­ شود.

شاید به علت اثر محافظتی از اعصاب در برخی از مواد غذایی این اتفاق می­ افتد. همچنین خوردن ماهی به صورت منظم و 1 بار درهفته به روند کاهشی پیری مغز کمک می­کند. و برعکس استفاده­ ی زیاد از نمک، سطح پروتئین تائو را، که در سلول­ های مغزی افراد دارای آلزایمر وجود دارد، بالا می ­برد.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعات زیادی نیز روی ویتامین ضد آلزایمر و مکمل­ های غذایی ویتامین جلوگیری از الزایمر مثل B,E انجام شده است که در جلوگیری از آلزایمر کمک­ کننده هستند. مطالعات روی اسید چرب امگا 3، که در ماهی سالمون، اکثر ماهی­ ها و تخم مرغ وجود دارد، رشد پلاک­ های بتا آمیلوئید را، که نشانه­ ای از بیماری آلزایمر است،کاهش می­ دهد.

تخم مرغ حاوی امگا 3 برای جلوگیری از آلزایمر

ارتباط سیستم گوارش و مغز

دانشمندان کشف کردند که، تجمع برخی میکروب­ ها، ویروس­ ها و باکتری­ ها درون سیستم گوارش ما می­تواند

علت آلزایمر باشد. همانطور که سن ما بالاتر می ­رود، تغییراتی در میکروب­ های درون سیستم گوارش رخ می­ دهد. این تغییرات سیستم ایمنی بدن را ضعیف می­کند که خود عاملی برای آلزایمر است.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای سالمندان در خانه

چرا آلزایمر میگیریم؟ چه چیزی باعث آلزایمر می شود ؟

ممکن است که خوردن غذای خاصی اثراتی بر مکانیزم بیولوژیکی بدن ما بگذارد. مانند استرس و آماس که به علت آلزایمر اتفاق می­ افتند. یا شاید تغذیه، اثری غیر­مستقیم روی دیگر فاکتور­های ایجاد آلزایمر مثل، دیابت، چاقی مفرط و بیماری­ های قلبی دارد. تحقیقات اخیر، وجود میکروبی را در سیستم گوارش ما کشف کرده است که به فرآیند پیری و ایجاد آلزایمر مرتبط می­ شود.

برای جلوگیری از آلزایمر و تقویت حافظه چه بخوریم؟ برای درمان آلزایمر چه بخوریم ؟

یکی از انواع پیشگیری از الزایمر در طب سنتی که شواهد خوبی برای جلوگیری و پیشگیری از آلزایمر در سالمندی دارد، غذاهای مدیترانه­ای است. که شامل میوه­ ها، سبزیجات، انواع حبوبات، لپه، ماهی و دیگر غذاهای دریایی، روغن­ های غیراشباع مثل روغن زیتون، و مقدار کمی گوشت قرمز، تخم­ مرغ و شیرینی است. به انواع مختلفی از این نوع غذاها، تغذیه مدیترانه­ ای برای تاخیر در زوال عصب­ ها یا به صورت مخفف MIND،گویند. که علاوه بر این­ ها فشار خون بالا و فاکتورهای ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز کاهش می­ دهد.

منبع: سایت سی بی اس نیوز

کلیدواژه مرتبط : گیاهی موثر در پیشگیری از آلزایمر در جدول


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر;

دیدگاهتان را بنویسید