تغذیه مناسب برای درمان نقرس

1.5
(2)

نقرس نوعی بیماری آرتروز است که با درد ناگهانی، تورم و التهاب مفاصل همراه است و تقریبا نیمی از بیماران از درد و التهاب مفصل انگشت شست پا و برخی دیگر نیز از درد انگشتان، مچ، زانو و پاشنه پا رنج می برند. علایم یا حملات نقرس زمانی روی می دهد که سطح اسید اوریک خون بالا باشد. اسید اوریک یک ماده اضافی است که هنگام هضم مواد غذایی در بدن تولید می شود. وقتی سطح اسید اوریک خون بالا باشد، این ماده در مفاصل انباشته می شوند که این فرایند موجب تورم، التهاب و درد شدید می شود. در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد تغذیه مناسب برای درمان نقرس بیشتر صحبت کنیم.

مقاله پیشنهادی : حرکات اصلاحی زانو ضربدری و راهنمای کامل برای انتخاب و خرید زانوبند

بیماری نقرس در مردان شایع تر از زنان است. زیرا زنان تا پیش از یائسگی سطح اسید اوریک کمتری دارند. همچنین ژنتیک در ابتلا به این بیماری نقش خیلی مهمی دارد. بنابراین اگر یکی از اعضای خانواده نقرس داشته باشد، به احتمال زیاد شما نیز به این بیماری مبتلا خواهید شد.

تغذیه مناسب برای درمان نقرس

حملات نقرس معمولا شب ها رخ می دهد و حتی 3 تا 10 روز به طول می انجامد. بیشتر افراد مبتلا به نقرس، این علایم را زمانی تجربه می کنند که بدنشان نمی تواند اسید اوریک اضافی را از بدن خارج کند که در نهایت این فرآیند موجب انباشت اسید اوریک در مفاصل می شود. برخی بیماران به دلیل ژنتیک یا عدم تغذیه مناسب برای درمان نقرس با افزایش سطح اسید اوریک مواجه می شوند. رژیم غذایی نقرس می تواند در این زمینه موثر باشد.

بیشتر بخوانید : ورزش های اصلاحی آرتروز کمر

تاثیر رژیم غذایی نقرس در درمان آن

افرادی که مبتلا به نقرس هستند، با خوردن برخی غذاها دچار حمله می شوند و سطح اسید اوریک خون بالا می رود. اغلب غذاها معمولا غنی از پورین است، ماده ای که به طور طبیعی در موادغذایی یافت می شود. وقتی این بیماران، غذاهای حاوی پورین مصرف می کنند، بدنشان شروع به ساخت و تولید اسید اوریک می کند. این موضوع برای افراد سالم نگران کننده نیست چون بدن این افراد به راحتی اسید اوریک اضافی را دفع می کند. به هرحال در بیماران نقرسی، اسید اوریک اضافی به راحتی از بدن دفع و خارج نمی شود. از همین رو غذاهای غنی از پورین موجب انباشت اسید اوریک و حمله نقرس می شود. خوشبختانه تحقیقات نشان می دهند که کاهش مصرف غذاهای غنی از پورین و مصرف صحیح داروها می تواند از حملات نقرس جلوگیری کند.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مناسب برای درمان پروستات

درمان تغذیه ای و رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به بیماری نقرس

رژیم غذایی نقرس

غذاهایی که معمولا موجب حملات نقرس می شود و باید از رژیم غذایی نقرس حدف شوند. این غذاها شامل گوشت قرمز، غذاهای دریایی، مشروبات الکلی و شراب می باشد. این غذاها کم و بیش حاوی مقادیری پورین هستند. تحقیقات نشان می دهد که سبزیجات حاوی پورین موجب حمله نقرس نمی شود. نوشیدنی های شیرین و حاوی فروکتوز می توانند خطر ابتلا به نقرس و حملات آن را افزایش دهند حتی اگر این نوشیدنی ها حاوی پورین نباشند.

این خوراکی ها می توانند سطح اسید اوریک خون را بالا ببرند و سرعت فرایندهای سلولی را افزایش دهند. به عنوان مثال نتیجه یکی از مطالعات نشان داد افرادی که مواد غذایی حاوی فروکتوز مصرف می کنند، به میزان 62 درصد در معرض ابتلا به نقرس قرار دارند. از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهد که محصولات لبنی کم چرب، محصولات سویا و مکمل های ویتامین ث با کاهش سطح اسید اوریک خون می توانند از حملات نقرس جلوگیری کنند. برخی غذاها و خوراکی ها می توانند سطح اسید اوریک خون را افزایش یا کاهش دهند که این بسته به میزان پورین در موادغذایی است. همچنین فروکتوز می تواند سطح اسید اوریک خون را افزایش دهد حتی اگر ماده غذایی حاوی پورین نباشد.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی غضروف ساز

رژیم غذایی مناسب درمان نقرس

اگرچه رژیم غذایی بیماران نقرسی بسیار محدود است اما هنوز غذاها و خوراکی های کم پورین وجود دارد که این بیماران می توانند از خوردن آن لذت ببرند. غذاها و خوراکی های کم پورین حاوی حداکثر 100 میلی گرم پورین می باشند. در اینجا به برخی غذاها و خوراکی های کم پورین که برای درمان سریع نقرس و تغذیه مناسب برای درمان نقرس مفید است. اشاره می کنیم:

 • میوه ها: همه میوه ها برای بیماری نقرس خوب هستند. گیلاس با کاهش سطح اسید اوریک می تواند از حملات نقرس جلوگیری کند و التهاب را کمتر کند.
 • سبزیجات: همه سبزیجات از جمله سیب زمینی، نخود، قارچ، بادمجان و سبزیجات برگدار تیره رنگ برای بیماری نقرس مفید هستند.
 • حبوبات: همه حبوبات از جمله عدس، لوبیا و سویا و پنیر سویا مفید هستند. (در شرایطی که بیمار درد شدید دارد و اسید اوریک کنترل نیست مصرف حبوبات را قطع کند.)
 • مغزها: همه مغزها و دانه ها در وعده صبحانه برای نقرس مفید است.
بهترین رژیم غذایی برای نقرس
 • غلات کامل و رابطه ی برنج و اسید اوریک: این غلات شامل برنج قهوه ای و جو می باشد
 • محصولات لبنی: مصرف محصولات لبنی برای بیماری نقرس مفید می باشد اما بهتر است از لبنیات کم چرب استفاده شود.
 • تخم مرغ
 • نوشیدنی ها: قهوه، چای و چای سبز
 • ادویه و سبزی ها
 • روغن های گیاهی: کانولا، نارگیل، زیتون، روغن کتان

بیشتر بخوانید : میزان پروتئین مورد نیاز بدن

رژیم غذایی نامناسب و ممنوع برای نقرس

در صورتی که دچار حملات ناگهانی نقرس می شوید، باید از خوردن غذاهای غنی از پورین پرهیز کنید. غذاهای غنی از پورین حاوی بیش از 200 میلی گرم پورین هستند. بنابراین به بیماران نقرسی توصیه می شود که از مصرف غذاها و خوراکی های حاوی فروکتوز و نیز خوراکی های حاوی 150 تا 200 میلی گرم پورین پرهیز کنند. چون این نوع خوراکی ها موجب حمله نقرس می شود. از جمله خوراکی ها و غذاهای حاوی پورین و فروکتوز شامل موارد زیر هستند:

 • گوشت و بافت های حیوانی: جگر، کلیه، مغز، گوشت قرقاول، گوشت گوساله و گوشت شکار (مراقب مصرف گوشت های قرمز باشید و مصرف آن ها را در شرایط درد شدید کاملا قطع کنید.)
 • ماهی: ماهی کیلکا، قزل آلا، ماکرو، ماهی تن، ساردین، ماهی کوآ، ماهی روغن خالدار
 • غذاهای دریایی: صدف، خرچنگ، میگو و خاویار
 • نوشیدنی های شیرین: آب میوه ها و نوشابه های گازدار
 • افزودنی های شیرین: عسل، شیره، شیره ذرت حاوی فروکتوز
 • مخمر: مخمر غذایی، مخمر آبجو و سایر مخمرها
درمان نقرس با رژیم های گیاهی و طب سنتی

به علاوه به بیماران نقرسی توصیه می شود که از مصرف کربوهیدرات های فاقد سبوس مثل نان سفید، کیک و کوکی ها پرهیز کنند. اگرچه این خوراکی ها غنی از پورین یا فروکتوز نیستند و فاقد مواد مغذی هستند که می توانند سطح اسید اوریک را بالا ببرند. به بیماران نقرسی توصیه می کنیم که از مصرف غذاهایی مثل گوشت و سایر بافت های حیوانی، گوشت سایر حیوانات و پرندگان، ماهی و غذاهای دریایی، نوشیدنی های شیرین، کربوهیدرات های فاقد سبوس، افزودنی های شیرین و مخمر پرهیز کنند.

مقاله پیشنهادی : درمان آرتروز گردن در منزل با ورزش

غذاهای دارای مقادیر بالای پورین :

 • مارچوبه و قارچ
 • دل، جگر، قلوه، مغز، کله پاچه، سیرابی
 • مخمر تغذیه ای، و سایر محصولات مخمر
 • گوشت حیوانات شکاری مانند قرقاول و گوزن
 • قندهای اضافه شده مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا
 • غذاهای دریایی مانند صدف خوراکی، خرچنگ، ​​میگو
 • نوشیدنی های قندی به خصوص آب میوه و نوشابه های شیرین
 • ماهی های روغنی مانند شاه ماهی، ماهی خال خالی، ماهی تن، ساردین، ​​آنچوی

مقاله پیشنهادی : رژیم گلوتن فری

رژیم غذایی و تغذیه مناسب در بیماران مبتلا به نقرس

رژیم غذایی برای مبتلایان به اوره

غیر از گوشت قرمز و بافت های حیوانی( مانند: دل و جگر …) و برخی از ماهی ها بیماران نقرسی می توانند اکثر گوشت ها را به اندازه متعادل مصرف کنند. این بیماران می توانند در هفته 115 تا 170 گرم گوشت مصرف کنند. گوشت های نام برده در زیر حاوی مقدار بالای پورین است. بطوری که هر 100 گرم گوشت حاوی 100 تا 200 میلی گرم پورین است. بنابراین مصرف زیاد این گوشت ها موجب حمله نقرس می شود. این گوشت ها شامل گوساله و بره و گوشت سایر ماهی ها ( ماهی سالمون تازه یا کنسروی نسبت به سایر ماهی ها حاوی کمترین پورین است) است.

بیشتر بخوانید : تمرینات کگل برای مردان

چه چیزهایی اسید اوریک را پایین می آورد

علاوه بر رژیم غذایی و طرز تهیه غذا برای بیماران نقرسی، با ایجاد تغییرات ساده ای در سبک زندگی می توانید خطر حملات نقرس را در خود کاهش دهید. این تغییرات عبارتند از:

کاهش وزن در بیماران نقرس

اگر نقرس دارید، افزایش بیش از حد وزن می تواند خطر حملات نقرس را در شما افزایش دهد. چاقی یکی از عوامل ایجاد مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین باعث کاهش عملکرد کلیه ها و افزایش خطر ابتلا به نقرس می شود. مقاومت به انسولین وضعیتی است که در آن بدن با وجود ترشح زیاد انسولین نمی تواند گلوگز را برای تامین انرژی وارد سلول ها کند. در نتیجه به طور همزمان میزان انسولین و گلوکز خون افزایش پیدا می کند. مقاومت به انسولین همچنین باعث افزایش سطح اسید اوریک خون می شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش برای دفع سنگ کلیه

پیشگیری و درمان بیماری نقرس با رژیم غذایی مناسب

بررسی ها نشان می دهد که کاهش وزن می تواند به کاهش مقاومت به انسولین و کاهش سطح اسید اوریک بدن کمک کند. با این حال باید از رژیم های لاغری شدید پرهیز کنید. روند کاهش وزن باید زیر نظر یک متحصص رژیم درمانی و به صورت تدریجی صورت بگیرد. زیرا گرسنگی های طولانی مدت و رژیم های کم کربوهیدرات می توانند خطر حملات نقرس را افزایش دهند. رژیم درمانی و تغذیه مناسب برای درمان نقرس همراه با مصرف دارو باعث بهبودی سریع تر در بیماران مبتلا به نقرس می شود.

ورزش و بیماران نقرس

انجام ورزش منظم راه دیگری برای پیشگیری از حملات نقرس است. ورزش علاوه بر اینکه باعث پیشگیری از چاقی و حفظ تناسب اندام می شود، به شما کمک می کند که سطح اسید اوریک بدن خود را هم کاهش دهید. بررسی ها نشان می دهد کسانی که هر روز بیش از 8 کیلومتر پیاده روی می کنند 50٪ کمتر در معرض خطر ابتلا به نقرس قرار دارند. ورزش های هوازی، قدرتی و کششی به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک کرده و دامنه حرکت شما را افزایش می دهند. با این حال پیش از انجام تمرینات ورزشی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟ و پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند ؟

خرما و نقرس | صبحانه برای نقرس

مصرف آب در بیماران نقرس

کم آبی می تواند خطر حملات نقرس را افزایش دهد. مصرف آب کافی باعث می شود که اسید اوریک اضافه از طریق کلیه ها از بدن دفع شود. بررسی ها نشان می دهد خطر ابتلا به نقرس در افرادی که روزانه 8 لیوان آب مصرف می کنند 40 درصد کمتر از افرادی است که آب و مایعات کافی در طول روز دریافت نمی کنند.

اگر ورزش می کنید آبرسانی کافی به بدن اهمیت بیشتری پیدا می کند، زیرا بدن شما در حین ورزش مقدار زیادی آب از طریق عرق از دست می دهد. بنابراین برای پیشگیری از تشدید بیماری باید با مصرف آب کافی مایعات از دست رفته بدن را جبران کنید.

مصرف مکمل ویتامین C و بیماران نقرس

ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که باعث کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و همچنین کاهش اسید اوریک بدن می شود. به همین علت مصرف منظم مکمل های ویتامین C می تواند از عود مجدد حملات نقرس در شما پیشگیری کند. بررسی ها نشان می دهد که مصرف ویتامین C باعث افزایش دفع اسید اوریک از طریق کلیه ها می شود. به این ترتیب سطح اسید اوریک خون کاهش قابل توجهی پیدا کرده و خطر حملات نقرس در شما کمتر می شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین زمان مصرف ویتامین ها و بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

رژیم غذایی نقرس

میوه هایی مانند کیوی و مرکبات و همچنین سبزیجاتی از جمله اسفناج، فلفل دلمه و کلم بروکلی دارای مقادیر خیلی زیادی از ویتامین C می باشند. مصرف این میوه ها و سبزیجات می تواند در کاهش سطح اسید اوریک بدن، پیشگیری از حملات نقرس و تغذیه مناسب برای درمان نقرس به شما کمک کند.

کلید واژه های مرتبط : طرز تهیه غذا برای نقرس و خرما و نقرسچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 1.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید