تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت

2.4
(5)

هپاتیت التهاب کبدی است که میتواند باعث تخریب سلول های کبدی گردد. معمولا هپاتیت با دو نوع ویروسی و غیر ویروسی مشخص می شود. این بیماری اغلب به دو صورت حاد (حالتی که در دوره کوتاهی با علائم شدید و ممکن است بدون علامت باشد) و مزمن دیده می شود. هپاتیت حاد ممکن است به دلیل انواع ویروس های هپاتیت (A،B،C،D،E) به وجود آید. عوامل دیگری مانند سرخچه، تب زرد، تبخال ساده، ممکن است موجب هپاتیت حاد شوند. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت توضیح بدهیم. پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : بهترین رژیم غذایی درمان کبد چرب

تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت

منشا بیماری ایدز

50 % از موارد هپاتیت حاد مربوط به هپاتیت A می باشند. هپاتیت مزمن می تواند علت ویروسی، متابولیک، سمی و خود ایمنی داشته باشد. در هپاتیت های ویروسی، اغلب نوع BوC به ویژه هپاتیت C می تواند به صورت مزمن در آیند. این بیماران در نهایت به سیروز و نارسایی کبدی مبتلا شده و خطر ایجاد سرطان کبد را نیز دارند. همچنین بعضی از داروها مثل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می توانند منجر به هپاتیت مزمن شوند.

نوع غیر ویروسی هپاتیت میتواند ناشی از مصرف داروها، مواد سمی و یا الکل باشد. همچنین هپاتیت خود ایمنی، استئاتوهپاتیت غیر الکی (NASH) و هپاتیت برق آسا نیز وجود دارد. در اکثر موارد، هپاتیت قابل برگشت و بهبودی است. با این وجود در برخی موارد می تواند منجر به آسیب کبدی و نکروز (مرگ بافت ناشی از بیماری یا آسیب) و در نتیجه کمای کبدی، نارسایی کبدی و یا مرگ گردد. از آنجا که بیشترین علت هپاتیت، عفونت ویروسی است به شرح این موارد می پردازیم.

هپاتیت ویروسی التهاب کبد است که به وسیله عفونت ایجاد میگردد. در حال حاضر 5 نوع ویروس هپاتیت شناخته شده است. کهA،B،C،D،E نام دارند. انواع دیگری از ویروس های هپاتیت نیز وجود دارند اما هنوز به طور کامل شناخته نشده اند.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش برای درمان کبد چرب

منشا بیماری ایدز

انواع بیماری هپاتیت

هیاتیت دارای انواع مختلفی است که به شکل شاخص، آن را به سه شکل هپاتیت A، B و C می‌ شناسند. این بیماری گرچه باعث التهاب کبد می‌ شود، اما زمینه آن ویروسی است. از شاخص‌ ترین راه‌ های انتقال این بیماری می‌ توان به خون و فرآورده‌ های خونی، انتقال مادر به جنین، تماس جنسی، تیغ و سرنگ مشترک در معتادان اشاره کرد. هپاتیت A نوعی عفونت کبدی به‌ شدت مسری است که به‌ وسیله ویروس هپاتیت A ایجاد و منتقل می‌ شود.

هپاتیت نوع B، عفونت کبدی است که با ویروس HBV منتقل می‌ شود. هیاتیت نوع C، عفونتی ویروسی است که با ویروس HCV انتقال می‌ یابد. گرچه بعضی نشانه‌ های ابتلا به بیماری در انواع هپاتیت مشترک است. اما هرکدام دارای نشانه‌ های اختصاصی نیز هستند. پس تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت، دریافت غذای مناسب هپاتیت a و آشنایی با رژیم غذایی بیماران هپاتیت c در کنار پرهیز از غذاهای مضر برای هپاتیت ب می تواند در درمان و پیشگیری از هپاتیت کمک کننده باشد.

راه های انتقال بیماری هپاتیت

راه های درمان هپاتیت

درمان اصلی همه انواع هپاتیت شامل استراحت و رژیم مناسب است تا از آسیب بیشتر کبد پیشگیری شود و فرصتی به بهبودی و تجدید حیات سلول های آسیب دیده داده شود. به همین منظور توصیه هایی برای درمان هپاتیت از طریق غذا و تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت را در زیر ارائه داده ایم:

 • معمولا بیماران پس از خوردن چند لقمه اول غذا به علت حالت تهوع بیماران کبدی و بی‌ اشتهایی شدید شاید بتوانند کمتر از نصف حجم وعده‌ های غذایی خود را در حالت عادی دریافت کنند. بنابراین مصرف غذاهای با کیفیت بالای پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در حجم‌ کم به دفعات(5 تا 7 وعده به همراه یک میان وعده سبک در پایان شب) توصیه می ‌شود.
 • به علت وجود کم اشتهایی و حالت تهوع که معمولا با گذشت روز بدتر می شود بهتر است وعده صبحانه، بزرگ ترین وعده غذایی روز باشد.
 • رژیم باید پر کالری (Kcal 35- 30 به ازای هر کیلوگرم وزن بدن)، پرپروتئین برای حفظ تعادل ازته بدن(gr2-5/1 به ازای هر کیلوگرم وزن بدن)، پرکربوهیدرات (60% از انرژی دریافتی) برای پیشگیری از تحلیل بافت عضلانی و متابولیسم پروتئین با چربی تعدیل شده بر حسب تحمل بیمار(از متوسط تا آزاد 150 گرم )باشد.
 • بیش از 60 % از پروتئین مصرفی باید از پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا مانند تخم مرغ، شیر، ماهی، گوشت قرمز، سویا باشد. بهتر است مابقی پروتئین از منابع گیاهی مانند حبوبات و غلات تامین شود.
 • حفظ میزان آب بدن به خصوص اگر استفراغ وجود داشته باشد بسیار مهم است . و مقدار3-5/2 لیتر در روز توصیه می شود که در صورت تحمل می توان از آب میوه، هندوانه برای هپاتیت و گوشت استفاده کرد. غذاها باید به صورت جذاب سرو شوند تا باعث تحریک اشتها شوند.
راه های درمان هپاتیت

برای درمان هپاتیت چه باید کرد ؟

 • محدودیت چربی در زیر سطح نرمال (30 درصد انرژی کل) غیرضروری است. مگر اینکه چربی ها به خوبی تحمل نشوند. زیرا چربی ها باعث خوش طعم تر شدن غذا می شوند و در حجم کمتری انرژی بیشتری فراهم می کنند. با این وجود رژیم پرچرب مثل غذاهای سرخ کرده، شکلات و شیرینی خامه ای به خوبی تحمل نمی شوند. چربی لبنیات و تخم مرغ اغلب بهتر از غذاهای سرخ شده و گوشت های چرب تحمل می شوند.
 • در هپاتیت حاد به علت اختلال در توانایی کبد در ذخیره گلیکوژن، برای پیشگیری از هیپوگلیسمی محلول 10-5%قندی داخل وریدی توصیه می شود. محلول فوق حاوی اسیدهای آمینه شاخه دار (BCAAs) نیز باشد. با بهبود بیماری رژیم مایع و سپس رژیم نرم و نرمال داده می شود.
 • غذاهای حاوی قندهای ساده نظیر مربا، ژله، عسل و سایر غذاهای نشاسته ای در صورت تمایل و پذیرش بیمار می تواند استفاده شود. مصرف آبمیوه های شیرین برای افزایش کربوهیدرات و مایعات دریافتی توصیه می شود.
 • مصرف مکمل ویتامین های ب کمپلکس به خصوص ب1، ب 2 و فولات و همچنین ویتامین ث برای بهبود اشتها. ویتامین کا برای طبیعی کردن فشار خون و پیشگیری از مشکلات انعقادی، مکمل روی برای بهبود اشتها. و پتاسیم به خصوص در هپاتیت الکلی توصیه می شود.
 • بهتر است از گروه میوه جات 2-1 واحد آن از مرکبات انتخاب شود. 2واحد نیز از سایر میوه ها مصرف شود. و از گروه سبزیجات 2واحد از سیب زمینی و جانشین های آن، 1واحد از سبزی با برگ های سبز تیره یا زرد و 2واحد از سایر سبزی ها انتخاب شود. 1واحد از سایر سبزی ها به صورت خام مصرف شود.

مقاله پیشنهادی : تاثیر نوشیدن آب هنگام ورزش

برای درمان هپاتیت چه باید کرد ؟

روش های درمان انواع هپاتیت

 • در صورتی که بیمار به دلیل بی اشتهایی، حالت تهوع یا استفراغ قادر به دریافت تغذیه مناسب برای بیماری هپاتیت و مواد غذایی از راه دهان نباشد، باید از شیوه های دیگر تغذیه با لوله یا تغذیه وریدی استفاده شود.
 • با توجه به این که حالت تهوع با گذشت روز تشدید می ‌شود، باید توجه ویژه ‌ای به دریافت وعده ی اصلی در صبح شود. گر چه توصیه ی پزشکان به استفاده از رژیم پرپروتئین – پرکالری است. اما در مبتلایان به حالت تهوع حفظ تعادل رژیم غذایی متناسب با تمایل و اشتهای بیمار اولویت دارد.
 • اجتناب از مصرف الکل و داروها توصیه می شود. زیرا مصرف الکل و داروها روند تخریب کبد را تسریع می کنند. بنابراین در مورد تمام داروهای مصرفی و حتی گیاهی باید با پزشک مشورت شود.
 • مصرف گیاهان دارویی تحت نظر پزشک توصیه میشود. همچنین گیاه خار مریم (milk thistle) ثابت شده است که کاربردهای بالینی در درمان هپاتیت سمی و هپاتیت ویروسی دارد.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای درمان کم خونی

روش های درمان انواع هپاتیت

مواد غذایی ممنوع برای بیماران هپاتیتی

 • غذاهای فرآوری شده (سوسیس، کالباس و …)، غذاهای نیمه ‌آماده و غذاهای کنسرو شده که حاوی نگهدارنده‌ ها و افزودنی ‌های گوناگون هستند. پس قطعا باعث افزایش کار کبد می‌ شوند. بنابراین مصرف غذاهای تازه و در صورت امکان مواد غذایی ارگانیک که سموم شیمیایی نیز در تهیه آن ها استفاده نشده، توصیه می ‌گردد. از مصرف عصاره گوشت ‌های آماده برای تهیه سوپ و غذا نیز باید خودداری شود. در عوض مصرف سوپ با سبزیجات تازه و عصاره تازه گوشت(بدون چربی) که در منزل تهیه شود به عملکرد بهتر کبد کمک می‌ کند.
 • به علاوه که کافئین باعث تحریک کبد می‌ شود. پس مصرف قهوه، نوشابه ها، شکلات و برخی چای ‌ها باید محدود شود.
 • غذاهای چرب مخصوصا با منشاء حیوانی بار زیادی را به کبد(جهت تولید صفرا برای هضم) وارد می ‌کنند. بنابراین دریافت چربی ‌ها باید کاهش یابد و فقط از روغن‌ های گیاهی و غیرهیدروژنه استفاده شود. از مصرف روغن جامد، مارگارین، کره بادام زمینی، فست‌ فودها، گوشت‌ های باربکیو شده، شیر و پنیر چرب، خامه و شیرینی ‌‌ها به‌ طور جدی پرهیز گردد. روغن زیتون خالص و روغن دانه ی کتان انتخاب‌ های مناسبی برای این افراد هستند.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب بعد از عمل آپاندیس

مواد غذایی ممنوع برای بیماران هپاتیتی

غذاهای مضر برای هپاتیت

 • برای کنترل احتباس مایعات در بدن بهتر است دریافت نمک کاهش یابد. بنابراین استفاده از رژیم غذایی محدود از نظر سدیم توصیه می ‌شود.
 • در مبتلایان به هپاتیت c به هیچ عنوان نباید از مواد غذایی حاوی قندهای ساده نظیر شکلات، بیسکویت، آبنبات و آبمیوه استفاده نمود.
 • از مصرف بیش از اندازه ویتامین های محلول در چربی (آ و دی) باید خودداری کرد. احتمال مسمومیت به علت مصرف ویتامین آ ناشی از کاهش فعالیت کبدی وجود دارد. بتاکاروتن مسمومیت کمتری ایجاد میکند.
 • از آن جایی که دفع آهن در بیماران مبتلا به هپاتیت c دچار اختلال می ‌شود و آهن اضافه باعث تخریب کبد می ‌شود. بنابراین این افراد باید از مصرف مکمل ‌های غذایی حاوی آهن پرهیز کنند.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی گروه های خونی

غذاهای مضر برای هپاتیت

بی ‌اشتهایی و مشکلات گوارشی که از عوارض انواع هپاتیت است. می ‌تواند زمینه‌ ساز بروز سوء تغذیه و در نتیجه افت عمکلرد سیستم ایمنی و طولانی شدن دوره بیماری و تبدیل شدن هپاتیت حاد به مزمن گردد. در حقیقت برای هپاتیت درمان اختصاصی زیادی وجود ندارد. در موارد هپاتیت مزمن B و C نیز که از آلفا – اینترفرون و یا داروهای ضدالتهابی کورتیکواستروئیدی استفاده می ‌شود. رعایت رژیم غذایی برای کنترل سرعت پیشرفت بیماری و عوارض کورتیکواستروئیدها نظیر افزایش قند، افزایش چربی و فشار خون بالا موثر است.

کلید واژه مرتبط : درمان هپاتیت آ در طب سنتی و چه چیزی برای هپاتیت بی خوب است

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.4 / 5. تعداد نظرات 5

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید