تاثیر ورزش بر سلامت روان

4.7
(2286)

ورزش فقط مربوط به توانایی انجام ورزش هوازی و افزایش حجم عضلات نیست. مطمئنا ورزش می تواند سلامت جسمی و فیزیکی شما را هم بهبود ببخشد. سایز دور کمر شما را متناسب کند. زندگی جنسی شما را بهبود بخشد و حتی چندین سال به طول زندگی شما بیفزاید. اما این موارد برای اکثر مردم چیزی نیست که انگیزه کافی برای ورزش کردن را بدهد. پس در ادامه از این مقاله ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد تاثیر ورزش بر سلامت روان توضیح دهیم.

افرادی که مرتبا ورزش می کنند این کار را به خاطر حس تندرستی که به آنها می دهد انجام می دهند. آنها در طول روز انرژی بیشتری احساس می کنند، شب ها بهتر می خوابند و نسبت به خود و زندگی خود احساس آرامش و خوش بینی بیشتری دارند. و این یک داروی قدرتمند و تاثیر ورزش بر سلامت روان نوجوانان برای غلبه بر بسیاری از مشکلات روانی رایج است. ورزش منظم می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر افسردگی، اضطراب، کم‌ توجهی-بیش‌ فعالی (ADHD) و موارد دیگر است. همچنین استرس را تسکین می دهد. حافظه را بهبود می بخشد. به شما کمک می کند بهتر بخوابید و روحیه کلی شما را تقویت می کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای خون رسانی به مغز

مزایای فکری و روحی ورزش

برای اینکه بتوانید از مزایای ورزش کردن بهره مند شوید نیازی نیست که ورزش های شدید و به مدت طولانی انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد که مقادیر متوسط ​​ورزش نیز می تواند تغییر و تحولاتی را ایجاد کند. فارغ از سن و سال یا میزان تناسب اندام تان، می توانید یاد بگیرید که از ورزش به عنوان ابزاری قدرتمند برای داشتن احساس بهتر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : آنالیز بدن چیست

مزایای فکری و روحی ورزش

حافظه و تفکر شفاف تر

همان اندورفین ها که باعث می شوند احساس بهتری داشته باشید به شما کمک می کنند تا در انجام کارهایی که انجام می دهید تمرکز کنید. از نظر فکری نیز احساس تیزهوشی داشته باشید. ورزش همچنین رشد سلول های جدید مغز را تحریک می کند. در جلوگیری از افت عملکرد مغزی وابسته به سن کمک کننده است.

مقاله پیشنهادی : یوگای خنده چیست

عزت نفس بالاتر

فعالیت منظم یک سرمایه گذاری در ذهن، بدن و روح شما است. هنگامی که تبدیل به یک عادت بشود، می تواند حس ارزشمند بودن را در شما تقویت کند و باعث شود احساس قدرت و نیرومندی کنید. نسبت به ظاهر خود احساس بهتری خواهید داشت و حتی با دستیابی به اهداف کوچکی در ورزش نیز احساس پیشرفت خواهید کرد.

تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان

غلبه بر احساس خستگی

هنگامی که شما خسته اید یا استرس دارید، احساس می کنید که ورزش کردن باعث بدتر شدن آن می شود. اما حقیقت این است که فعالیت بدنی یک انرژی دهنده قدرتمند است. مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند خستگی را به طور چشمگیری کاهش داده و سطح انرژی شما را افزایش دهد. اگر واقعا احساس خستگی می کنید، به خود قول دهید ۵ دقیقه پیاده روی کنید. این احتمال هم وجود دارد که شما بتوانید پنج دقیقه دیگر هم بروید.

بیشتر بخوانید : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

قدرت انعطاف بیشتر

وقتی در زندگی با چالش های فکری یا روحی روبرو هستید، به جای روی آوردن به الکل، مواد مخدر یا سایر رفتارهای منفی که در نهایت فقط باعث تشدید علائم شما می شوند، ورزش می تواند به شما کمک کند تا به روشی سالم با مشکلات خود مقابله کنید. ورزش منظم همچنین می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش اثرات استرس کمک کند.

خواب بهتر

حتی فعالیت های کوتاه مدت ورزشی در صبح یا بعد از ظهر می تواند به تنظیم الگوهای خواب شما کمک کند. اگر ترجیح می دهید در شب ورزش کنید، ورزش های آرامش بخش مانند یوگا یا کشش ملایم می تواند به تقویت خواب کمک کند. انرژی بیشتر. افزایش ضربان قلب چندین بار در هفته به شما سرعت و انرژی بیشتری می دهد. فقط با چند دقیقه ورزش در روز شروع کنید و هر زمان انرژی بیشتری پیدا کردید، میزان تمرین خود را افزایش دهید.

مقاله پیشنهادی : پیلاتس بهتر است یا یوگا

تاثیر ورزش بر سلامت و بهداشت روان

فایده ی ورزش روی سلامت روان

ورزش و افسردگی

مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند افسردگی خفیف تا متوسط را با همان قدرت داروهای ضد افسردگی درمان کند. البته بدون عوارض جانبی. مطالعات مشخص کرد که دویدن به مدت ۱۵ دقیقه در روز یا پیاده روی به مدت یک ساعت خطر ابتلا به افسردگی ماژور را تا ۲۶٪ کاهش می دهد. همچنین علاوه بر تسکین علائم افسردگی، تحقیقات نشان می دهند که انجام مداوم یک برنامه ورزشی می تواند مانع از عود مجدد بیماری شما شود.

بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

ورزش به دلایل مختلفی یک دشمن قدرتمند برای افسردگی است. مهمتر از همه، تاثیر ورزش بر سلامت روان زنان پس از بارداری است. انجام ورزش باعث ایجاد انواع تغییرات در مغز از جمله رشد عصبی، کاهش التهاب و الگوهای فعالیتی جدید می شود که احساس آرامش و تندرستی را ارتقا می بخشد.

همچنین مواد شیمیایی قدرتمند موجود در مغز شما یعنی اندورفین ها (endorphins) را، آزاد می کند که باعث تقویت روحیه شما می شود. همچنین باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. درآخر، ورزش می تواند به عنوان یک عامل پرت کننده ی حواس عمل کرده و به شما این امکان را بدهد تا ساکت و آرام باشید و بتوانید از چرخه افکار منفی که باعث افسردگی می شوند، خارج شوید.

مقاله پیشنهادی : غذاهای خواب آور برای کودکان

فواید بی‌نظیر ورزش برای سلامت روان

ورزش و اضطراب

یک روش درمانی ضد اضطراب طبیعی و مؤثر، ورزش کردن است. ورزش تنش و استرس را تسکین می بخشد. انرژی جسمی و روحی را تقویت می کند و با آزاد شدن اندورفین، تندرستی را تقویت می کند. هر چیزی که باعث حرکت شما شود می تواند کمک کننده باشد. اما اگر جای حواس پرتی را به تمرکز بیشتر بدهید، منفعت بیشتری نیز خواهید برد.

بیشتر بخوانید : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

ورزش و استرس

در هنگام استرس ممکن است در ماهیچه ها به خصوص ماهیچه های ناحیه صورت، گردن و شانه ها احساس گرفتگی و سفتی داشته باشید و درد پشت یا گردن یا سردردهای دردناک را تجربه کنید. ممکن است احساس سفتی در قفسه سینه، نبض کوبنده یا گرفتگی عضلات داشته باشید. همچنین ممکن است مشکلاتی از قبیل بی خوابی، سوزش سر دل، سوزش معده، اسهال یا تکرر ادرار را تجربه کنید. نگرانی و ناراحتی ناشی از همه این علائم جسمی نیز به نوبه خود می تواند منجر به افزایش استرس شود. یک چرخه معیوب بین ذهن و بدن شما ایجاد کند. ورزش یک روش مؤثر برای شکستن این چرخه است. بنابراین تاثیر ورزش بر سلامت روان دانشجویان نیز موثر است.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

اثرات ورزش بر روح و جسم

ورزش و بیش‌ فعالی

تاثیر ورزش بر سلامت روان کودکان و انجام ورزش منظم یکی از آسانترین و مؤثرترین راهها برای کاهش علائم بیماری کمبود توجه و تمرکز (ADHD)، بهبود انگیزه، حافظه و خلق و خو است. فعالیت بدنی بلافاصله سطح دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین مغز را افزایش می دهد. همه این موارد بر تمرکز و توجه تأثیر می گذارند. به این ترتیب، ورزش به همان روشی که داروهای ADHD مانند ریتالین و Adderall عمل می کنند، تاثیر می گذارد.

ورزش و استرس بعد از سانحه PTSD

شواهد نشان می دهد که با تمرکز قوی روی بدن و اینکه چه احساسی در هنگام ورزش دارید، می توانید به سیستم عصبی کمک کنید تا آزاد شود و از واکنش بی‌ حرکتی استرسی که مشخصه PTSD یا تروما است، بیرون برود. به جای اینکه به ذهن خود اجازه سرگردانی بدهید، توجه خود را به میزان زیادی به حس های فیزیکی بدن در مفاصل و ماهیچه ها، و حتی به اعضای داخلی بدن خود، معطوف کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

تمریناتی که شامل حرکت متقاطع هستند (Cross Movement) که هر دو بازو ها و پاها را درگیر می کنند بهترین گزینه ها برای شما هستند. مثلا راه رفتن (به خصوص در شن)، دویدن، شنا، تمرین وزنه برداری یا رقصیدن.

فعالیت های خارج از منزل مانند پیاده روی، قایقرانی، دوچرخه سواری در کوهستان، صخره نوردی، قایق سواری در موج های شدید آب (در سرازیری و از میان دشت و صحرا) نیز در کاهش علائم PTSD موثر بوده اند.

مقاله پیشنهادی : چند ساعت رقص در روز باعث لاغری میشود؟

نقش ورزش در سلامت روانی

انگیزه برای تاثیر مثبت ورزش بر روح و روان

شاید برای ما سخت باشد که در هنگام بروز مشکلات بتوانیم انگیزه خود را برای ورزش کردن حفظ کنیم. اما وقتی احساس افسردگی، اضطراب، استرس یا مشکل روانی دیگری دارید، ممکن است مشکل شما بیشتر شود. در زیر نکاتی را برای پیدا کردن انگیزه بیشتر برای شروع ورزش ذکر کرده ایم :

  • در مواقعی که اضطراب دارید و یا افسرده هستید و مدت طولانی ورزش نکرده اید، بهتر است تمرینات ورزشی خود را به تدریج شروع کرده و به مرور زمان آنها را بیشتر کنید
  • روی فعالیت هایی که از آنها لذت می برید تمرکز کنید.
  • لباس های راحت و محیطی را انتخاب کنید که آرامش بخش یا انرژی آور باشد. محیط ورزش شما می تواند گوشه ای آرام از خانه یا یک مسیر دیدنی یا پارک شهر مورد علاقه شما باشد.
  • بعد از اتمام تمرینات ورزشی سعی کنید با خوردن یک آبمیوه خوشمزه، تماشای فیلم مورد علاقه تان، به یک حمام آب گرم به خود جایزه دهید.
  • ورزش با یک دوست یا عزیز، یا حتی بچه هایتان، نه تنها باعث لذت بیشتر ورزش می شود، بلکه می تواند به شما انگیزه دهد که به یک تمرین روزمره پایبند باشید.

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی در آب

فواید ورزش برای سلامت جسمی و روان

نقش ورزش در سلامت روان

هرچه بیشتر ورزش کنید، انرژی بیشتری خواهید داشت. بنابراین در نهایت احساس آمادگی بیشتری می کنید. نکته اصلی این است که به خودتان قول بدهید بیشتر روزها فعالیت های بدنی متوسط ، هرچند اندک، را انجام دهید. هنگامی که ورزش رفته رفته تبدیل به عادت می شود، می توانید به آرامی دقیقه های بیشتری اضافه کنید. یا انواع مختلفی از فعالیت ها را امتحان کنید. اگر به این امر توجه داشته باشید، مزایای ورزش شروع به پدیدار شدن می کنند.

اگر افسردگی یا اضطراب باعث شده است که در تمام طول روز احساس خستگی و بی تحرکی کنید، سعی کنید با چند موسیقی برقصید یا فقط پیاده روی کنید. حتی یک پیاده روی کوتاه ۱۵ دقیقه ای می تواند به پاک کردن ذهن شما، بهبود خلق و خو و تقویت سطح انرژی تان کمک کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش صبحگاهی در خانه

نقش ورزش در سلامت روان

رابطه ورزش و سلامت روان

به محض اینکه حرکت می کنید و کمی حس بهتری به شما دست می دهد، احساس کنترل بیشتری بر روی خوب بودن خود خواهید داشت. حتی ممکن است شما انرژی کافی برای انجام ورزش با شدت بیشتر را پیدا کنید. مثلا با قدم زدن بیشتر، تبدیل راه رفتن به دویدن و یا اضافه کردن دوچرخه سواری .

لازم نیست ساعت ها در یک سالن ورزشی وقت صرف کنید یا خود را مجبور به انجام تمرینات طولانی و یکنواخت کنید تا از تاثیر ورزش بر سلامت اعصاب و روان بهره مند شوید. نکات ذکر شده در این مقاله می تواند به شما کمک کند فعالیت هایی را که از آن لذت می برید پیدا کنید. احساس بهتری داشته باشید، بهتر به نظر برسید و بهره بیشتری از زندگی نصیبتان شود. اگر با ورزش نتوانستید اختلال ها یا عوارض روانی را بهبود دهید، مشاوره با روانپزشک یا روانشناس می تواند موثر باشد.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

رابطه ورزش و سلامت روان
1. چه میزان فعالیت ورزشی باعث تقویت سلامتی ذهنی خواهد شد؟

احتمالا آنقدر که فکر می کنید نیست. لازم نیست که چندین ساعت از روزهای پرمشغله ی خود را به ورزش در باشگاه، تعریق بسیار زیاد، یا چندین مایل دویدن با سرعت یکنواخت صرف کنید. می توانید با ۳۰ دقیقه ورزش متوسط، پنج بار در هفته از تمام مزایای سلامت جسمی و روحی ورزش استفاده کنید. دو جلسه تمرین ۱۵ دقیقه ای یا حتی سه جلسه ۱۰ دقیقه ای ورزش نیز می توانند مفید باشد.
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.7 / 5. تعداد نظرات 2286

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید