بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی

4.1
(34)

دفاع شخصی نیاز هر شخص می باشد تا بتواند در کمترین زمان سریعترین واکنش را از خود در برابر خطرات نشان دهد. بهترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی زیاد است که شما می توانید مطابق با علاقه ی خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. البته ضمن یادگیری مهارت جدید، می توانید از این ورزش نیز لذت ببرید. برای شرح کامل بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی با ورزش بلاگ همراه باشید.

برای تعریف دفاع شخصی می توان گفت که به مجموعه ای از عمل و عکس العمل هایی گفته می شود که شخص برای دفاع از خود انجام می دهد. و خود را از خطرهای احتمالی و ممکن نجات می دهد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش رزمی برای بانوان

بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی کدام است

,ورزش دفاع شخصی برای متقاضیان و افراد معمولی به یک اندازه اهمیت دارد. بنابراین در این جا بهترین رشته های هنرهای رزمی برای دفاع شخصی که ممکن است به یادگیری آن ها علاقه داشته باشید، در نظر گرفته شده است. وقتی صحبت از دفاع شخصی می شود، یادگیری هنرهای رزمی یکی از هوشمندانه ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. اگر مخالفانی اقدام به اذیت کردن و ربودن شما کنند، می توانید از خود دفاع کنید و آسیبی نبینید.

بیشتر بخوانید : تمرینات کراس فیت

تکنیک های دفاع شخصی

دانستن برخی از تکنیک های خاص به شما چندین مزیت برای مقابله با مهاجمان می دهد. در اصل هنرهای رزمی نوعی ورزش تناسب اندام نیز هستند که برای بقای شما نیز ضروری است.

علاوه بر این داشتن دانش هنرهای رزمی برای دفاع شخصی، به شما عنصر غافلگیرانه می دهد. بنابراین یک غریبه نمی تواند آموزش های دفاع شخصی شما را به طور مشخص حدس بزند. دیگران بدون هیچ گونه سلاح قابل مشاهده، فرض خواهند کرد که شما یک شخص بی دفاع هستید که به راحتی می توانند شما را اذیت کنند اما در اشتباه هستند.

مقاله پیشنهادی : انواع ورزش تیراندازی با تفنگ و با کمان

انواع دفاع شخصی

دفاع شخصی به دو صورت فیزیکی صورت می گیرد. ( با سلاح و بی سلاح)

دفاع بدون سلاح:
این نوع دفاع با استفاده از تکنیک های مبارزه ای ممکن می شود. شخص باید ترکیب فنون را آموخته باشد و بدون ترس و در کمال آرامش واکنش نشان دهد که این نشانگر مهارت و قوی بودن او نیز می باشد.

دفاع با سلاح
سلاح های زیادی است که در دفاع شخصی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. البته سلاح ها نیاز به مجوز قانونی دارند. این سلاح ها با توجه به موقعیت زمانی و مکانی متغیرند.

بیشتر بخوانید : قوانین بازی دارت

کاربردی ترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی

هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

انواع مختلفی از هنرهای رزمی وجود دارد که می توانید از آن برای آموزش استفاده کنید. برخی از آن ها ناشی از اشکال باستانی دفاع شخصی و برخی دیگر اشکال هنرهای رزمی ترکیبی یا مختلط هستند. در زیر برخی از محبوب ترین انواع هنرهای رزمی برای دفاع از خودتان مطرح شده است

مقاله پیشنهادی : انواع سبک های ورزش یوگا

کیک بوکسینگ برای دفاع شخصی

کیک بوکسینگ به شما آموزش می دهد که در استفاده از دست ها، پاها، زانوها، آرنج ها و سرتان خوب عمل کنید. بنابراین این یک هنر رزمی عالی برای دفاع از خود در برابر یک مهاجم غیر مسلح است.

به سادگی به سمت مهاجم خود بشتابید و به سرعت ضربه سختی را به چانه او بزنید. کیک بوکسینگ با چنین حرکت ‌هایی پیشرفت می‌ کند که نیاز به حمله سریع با استفاده از عنصر غافلگیری دارد. یکی دیگر از حرکت های هوشمند کیک بوکسینگ این است که می توانید سریع سلاح طرف مقابل را بگیرید و به صورت و بخصوص بینی او کف گرگی بزنید. کیک بوکسورها تمرین می کنند تا درد و آسیب های هر بخشی از بدن خود را تحمل کنند.

بیشتر بخوانید : فواید ورزش بوکس

کیک بوکسینگ برای دفاع شخصی

آی کی دو

برخلاف تمامی ورزش های رزمی دیگر آیکیدو از تمرینات نرم و با آرامشی برخوردار است. که برای حفظ خونسردی و کنترل هر موقعیتی به کار می رود. شخص آیکیدو کار نقطه تمرکزش جنگیدن نیست فقط حفظ جانش برای او اهمیت دارد. گاهی افراد علاقه پیدا می کنند که یک ورزش رزمی را یاد بگیرند اما برای آسیب زدن یا مسابقات از آن بهره نگیرند اینجا می توان با یک تیر دو نشان زد. ورزش رزمی آیکیدو بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی است. آیکیدو به دو طرف زمان یادگیری تکنیک های لازم را می دهد. تا مکررا تمرین ها و تکنیک ها را علیه هم اجرا کنند تا بتوانند واکنش های خود را تسریع بخشند. البته توجه داشته باشید که آیکیدو برای یادگیری دفاع شخصی و ورزش دفاع شخصی خیابانی بهترین گزینه است.

مقاله پیشنهادی : فواید دوچرخه سواری برای بانوان

هنر رزمی دفاع شخصی جوجیتسو برزیلی

این نوع از هنرهای رزمی فوق العاده در اولین مسابقات قهرمانی Ultimate Fighting مشهور شد. Royce Gracie با استفاده از تکنیک BJJ، حریفان خود را یکی پس از دیگری شکست داد. جوجیتسو برزیلی در حال حاضر محبوب ترین هنر رزمی در میان مبارزان MMA است. جوجیتسو برای محافظت از تمام افراد، پیرمرد، ضعیف، کودک، خانم، خانم های جوان و … است – کلا برای هر کسی که خصوصیات بدنی برای دفاع از خود نداشته باشد، مناسب است.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش ها برای کودکان

هنر رزمی دفاع شخصی جوجیتسو برزیلی

موی تای برای دفاع شخصی

ورزش رزمی موی تای در تمام محافل به عنوان یک هنر بسیار موثر شناخته شده است. این هنر رزمی خود را در مسابقات مانند ورزش های رزمی مختلط و کیک بوکسینگ کاملا خوب نشان داده است. در این رشته تنوع در ضربه و لگد زدن، مشت، آرنج، زانو و … به خوبی آموزش داده می شود.

موی تای تا حد زیادی روی کلینچ و یا ضربات پاها تمرکز دارد. بنابراین وقتی شخصی سعی می کند وضعیت دفاع شخصی خود را به یک درگیری تبدیل کند و خیلی اوقات نیز این اتفاق می افتد، موی تای حداقل قبل از این که درگیری روی زمین اتفاق بیفتد به آن پاسخ می دهد.

مقاله پیشنهادی : راهنمای کامل برای انتخاب و خرید زانوبند

موی تای برای دفاع شخصی

وینگ چون

کونگ فوی وینگ چون هنری است که ییپ من (YIP MAN) به بروس لی آموزش داد و بروس لی خیلی آهسته و رسمی این هنر را برای دفاع شخصی تغییر داد. بروس لی متوجه کم و کاستی هایی در وینگ چون شد، و آن را اصلاح کرد. او با استفاده از این روش، وانگ را در عرض سه دقیقه شکست داد. در حالی که تقریبا هیچ مبارزی در دنیا، ضمن اینکه صدمه بیشتری می دید، نتوانسته است با این سرعت در این مبارزه برنده شود.

او به وسیله ضربات ویژه وینگ چون برنده شد، در این ضربات از کفل (مفصل ران) استفاده نمی شود، اما در عوض، خیلی سریع هستند. به جای شکم و گلو، به جناغ سینه مهاجم زده می شوند.

بیشتر بخوانید : هر هزار تا طناب زدن چقدر کالری میسوزونه ؟

آشنایی با ورزش رزمی وینگ چون

شما حمله حریف را با یک دست دفاع می کنید و با دست دیگر، یک ضربه مشت مستقیم به قفسه سینه او می زنید. بعد، مشت های دیگری پشت سر هم بزنید. هم زمان که ضربه می زنید، به طرف مهاجم بروید. حرکت کل بدن به جلو باعث افزایش قدرت می شود، درنتیجه نیروی شدیدی به طور مکرر به قفسه سینه مهاجم وارد می شود. تنها مورد باقیمانده، سرعت شما در انجام این حرکت است. 15 ضربه مشت قبل از اینکه مهاجم بتواند عکس العمل نشان دهد. این ضربات این مزیت را دارد که آرنج ها به طرفین قفسه سینه نزدیک می شود و باعث می شود مهاجم نتواند ضربات بازو را بگیرد.

فاصله نزدیک در این روش به افراد کوتاه تر کمک می کند، مثلا زنی که در برابر یک تجاورکار از خود دفاع می کند. وقتی دو نفر گلاویز به هم نزدیک هستند، فرد کوتاه قد راحت تر می تواند به فرد بلند تر حمله کند و دفاع شخصی موثری خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی : ورزش های تعادلی برای کودکان

ورزش رزمی وینگ چون

کراو ماگا هنر رزمی برای دفاع شخصی

از هنرهای رزمی ملی کشورهای غربی است، که بدون هیچ گونه محدودیت به منظور دفاع شخصی در خیابان اختصاص یافته است. بعلاوه هیچ زمان و مدت معینی برای آن تعیین نشده است. کراو ماگا شامل پانچ های بوکس غربی، ضربه های کاراته و زانوها، کشتی های یونانی – رومی، جوجیتسو برزیلی و چنگ زدن و مهم تر از همه bursting همراه با وینگ چون است.

این رشته یک دفاع / حمله همزمان است. شما به جای این که حمله را دفع کنید و سپس واکنش نشان دهید، حمله را دفع و همزمان واکنش نشان می دهید. مثلا با بازوی چپ دفاع کرده و با پاها به جلو فشار بیاورید و همزمان با مشت راست به سمت گلو ضربه بزنید.

بیشتر بخوانید : ورزش فانکشنال برای لاغری

کراو ماگا هنر رزمی برای دفاع شخصی

جیت کان دو

بروس لی بیشتر از هر چیزی روی این مورد تاکید می کرد که بدترین چیزی که شما در مبارزه انجام می دهید، پیش بینی کردن نتیجه مبارزه است. شما نباید به چیزی جز حمله حریف و عکس العمل خودتان فکر کنید. افکار اضافی را از ذهن تان پاک کنید، چون این افکار سرعت عکس العمل شما را کم می کند.

بنابراین، شما از یک حالت مانند حالت دفاعی غربی استفاده کنید. به منظور تعویض گارد چپ به راست به حالت رقص پا روی انگشتان بایستید. به عقب یا جلو حرکت کنید، تا بتوانید با هر کدام از پا ها ضربه بزنید.کار با پا مهم ترین چیز در مبارزه واقعی است و فاصله شما را با حریف تعیین می کند. اصول وینگ چون شامل تکنیک دست و پا و حمله و دفاع هم زمان است. به بالاتنه لگد زده نمی شود، چون لگد زدن به بالاتر از کمر، باعث در معرض قرار گرفتن بیضه ها و پایی که روی آن ایستاده اید، می شود.

اصول جیت کان دو شامل پرتاب بدن و منحرف کردن ضربه است. در این ورزش، روی سرعت ضربات ترکیبی تاکید می شود. و افراد حرفه ای می توانند در یک ثانیه 10 بار به گلوی حریف ضربه بزنند.

مقاله پیشنهادی : تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی ؟

ورزش رزمی جیت کان دو

تکواندو برای دفاع شخصی

شکل جدی تکواندو یک هنر رزمی کره ای است که تکنیک های بسیاری از دیگر هنرهای رزمی را شامل می شود. همچنین تکواندو یکی از ورزش دفاع شخصی دخترانه نیز محسوب می شود. این رشته شامل حملات مختلف با دست و پاها، از یک موضع متحرک است. همچنین شامل take down، holds و قفل مفصل یا joint locks نیز می باشد. با این حال، تأکید روی سرعت و ضربات زیاد برای دفاع شخصی می باشد.

کاراته هنر رزمی برای دفاع شخصی

یک از هنرهای رزمی بسیار متداول، و به معنی “دست خالی” است زیرا هیچ سلاحی استفاده نمی شود. قدمت کاراته به اوایل دهه 1300 باز می گردد. حمله با سلاح در این رشته صفر است. در عوض، دست و پاهای فرد به شکل های اصلی دفاع تبدیل می شود. کاراته نه تنها یک وسیله ی دفاعی خوب است بلکه دارای چندین مزیت برای سلامتی است که در سایر ورزش های هنری رزمی یافت نمی شود.

گفته می شود فقط در شرایطی که با فردی”لات یا گردن کلفت” رو به رو شدید، از کاراته استفاده کنید بعلاوه می توانید از آن به عنوان بهترین ورزش رزمی برای دعوا یا درگیری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : چه ورزشی سریعتر لاغر میکند ؟

کاراته هنر رزمی برای دفاع شخصی

بوکس هنر رزمی برای دفاع شخصی

در معدود هنرهای رزمی این دو مهارت دفاعی را آموزش می دهند: استفاده از سر برای محافظت از سر و بدن برای محافظت از بدن و استفاده از دست خود برای محافظت از سر یا بدن. درعوض، آن ها از تاکتیک های مبارزه با سلاح استفاده می کنند.

دفاع شخصی در مقابل یک بوکسور خوب سخت است. البته، فقدان ضربه ‌های آرنج، حملات به کشاله ران، و دفاع زمینی محدود کننده است. اما برای تحمل درد و رسیدن به شرایط مطلوب، نمی توان او را مورد ضرب و شتم قرار داد.

مقاله پیشنهادی : چه کیسه بوکسی بخریم ؟

بوکس هنر رزمی برای دفاع شخصی

یادگیری دفاع شخصی

در آخر باید گفت شما می توانید مهارت های لازم در زمینه حمل و کنترل سلاح و سایر موارد را یاد بگیرید، اما لازم است که بتوانید حتی بدون داشتن سلاح، برای دفاع از خود بجنگید. هر کسی چه مرد، چه زن، چه جوان و چه پیر، حداقل باید برخی از آموزش ‌های پایه در هنرهای رزمی را یاد بگیرد. بنابراین سعی کنید بهترین تکنیک های دفاع شخصی را انتخاب کنید. تمامی رشته های بالا زیر شاخه هنر های رزمی می باشند. این را به خاطر داشته باشید که بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی برگرفته از تمامی سبک های بالا نیز هست که شما می توانید طبق علاقه و نیاز خود یکی از ان ها را بطور حرفه ای و کارآمد دنبال کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش تاکتیک های مدرن فوتسال

1. تفاوت دفاع شخصی با کاراته چیست ؟

. حمله با سلاح در این رشته صفر است. در عوض، دست و پاهای فرد به شکل های اصلی دفاع تبدیل می شود. کاراته نه تنها یک وسیله ی دفاعی خوب است بلکه دارای چندین مزیت برای سلامتی است که در سایر ورزش های هنری رزمی یافت نمی شود.

2. بهترین سن برای شروع دفاع شخصی کدام است ؟

در آموزش دفاع شخصی سن فقط یک عدد است. هر فرد تا زمانی که بتواند یک وزنه نیم کیلویی را از زمین بلند کند میتواند آموزش ببیند. حداقل سن برای کودکان در آموزش دفاع شخصی 10 سال است.

کلیدواژه مرتبط : ورزش های رزمی دخترانه و بهترین دفاع شخصی کار دنیا


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.1 / 5. تعداد نظرات 34

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی;

دیدگاهتان را بنویسید