بهترین زمان مصرف ویتامین ها

3.7
(3)

یک برنامه غذایی صحیح بیشتر نیاز تغذیه‌ ای فرد را از بهترین منابع تامین می‌ کند. اما برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین‌ ها و املاح، بسیاری از افراد مولتی ویتامین مصرف می‌ کنند. البته باید توجه داشت که مولتی ویتامین‌ ها هرگز جایگزین گروه‌ های غذایی اصلی نیستند. نباید به دلیل استفاده از آن‌ ها مصرف مواد غذایی تازه را از برنامه غذایی خود حذف کنید. بلکه مکمل‌ ها تنها برنامه غذایی را از لحاظ دریافت ویتامین و املاح غنی‌ تر می‌ کنند. برای آگاهی از بهترین زمان مصرف ویتامین ها حتما این مقاله از ورزش بلاگ را دنبال کنید.

مقاله پیشنهادی : درمان وسواس فکری با تغذیه

ویتامین در چه زمانی در بدن اثر بیشتری دارد

انواع ویتامین ها و بهترین زمان استفاده از آن ها

در مطلب زیر بهترین زمان مصرف ویتامین ها در بدنسازی را شرح داده ایم :

بهترین زمان مصرف قرص آهن

در بین افراد، بیشتر بانوان با مسئله کمبود ویتامین آهن روبه رو هستند که میتواند عوارضی مانند ریزش مو، سرگیجه و خستگی های مفرط برای فرد به همراه داشته باشد و ممکن است هنگام مراجعه به پزشک برای جبران این نیاز، قرص آهن و فولیک اسید را دریافت کند که در اینجا زمان مصرف این داروها از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین زمان برای مصرف قرص آهن یک یا دو ساعت پس از مصرف غذاست. زیرا لبنیات و چای باعث از بین رفتن خاصیت آهن میشود.

ﺁﻫﻦ ﺭا بعد از شام و قبل از خواب مصرف کنید. ﺍﺻﻮﻻ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺁﻫﻦ ﺑﺎ ﻣﻌﺪﻩ ﺧﺎﻟﻰ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺭﻭﺵ ﻣﺼﺮف آن است. و لبنیات جذب آهن را کم و ویتامین C جذب آهن را افزایش میدهد.

برای آشنایی با غذاهای خون ساز مقاله روبور را بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

B Complex ویتامین

هشت نوع ویتامین Bکه به آنها B Complexگفته میشود ویتامین های گروه Bرا تشکیل میدهند. مصرف این ویتامین ها برای بدن ضروری بوده و کمبود آنها میتواند سلامت انسان را با خطر مواجه کند. دریافت کافی ویتامین Bاز طریق منابع غذایی امکان پذیر بوده. اما کسانی که دچار فقر آن هستند میتوانند از مکمل های حاوی ویتامین Bاستفاده نمایند. بهترین زمان مصرف ویتامین B Complexو بهترین زمان مصرف بیوتین در شبانه روز نیز هنگام صبح است. در مورد ویتامین هایی مانند ث و ب کمپلکس که برای مقابله با
استرس و خستگی تجویز میشوند تاکید بر آن است تا هنگام صبح مصرف شوند. زیرا خوردن آنها در شب میتواند موجب بروز مشکل در کیفیت خواب شود

برای سلامت پوست مقاله روبر را مطالعه کنید : بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

بهترین زمان مصرف مکمل های مولتی ویتامین مینرال

ویتامین A

از نوع ویتامین های محلول در چربی است. ویتامین های A یا رتینول برای بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است. بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می شود که به این بیماری گزروفتالمی می گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می کند. ویتامین A نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم فشار خون لازم است. در زخم های پوست، جوش ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی داشته و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می شود.

منابع ویتامین A روغن جگر ماهی، هویج، جگر گوساله، جگر مرغ، جگر گاو، پنیر، زرده تخم مرغ، کره تازه، قلوه، و در سبزیجات بیش از همه «جعفری، کدو، اسفناج، کاهو، شاهی»، و در میوه ها بیش از همه «خربزه، گیلاس، موز، خرما، هلو، پرتقال» بیشتر از سایر مواد غذایی دارای ویتامین آ میباشد. بهترین زمان برای مصرف این ویتامین برای افزایش اثرگذاری و جذب بیشتر هنگام صبح و زمانی است که معده خالی است. اما در صورت داشتن ناراحتی معده میتوانید قرص های ویتامین A. را بعد از غذا میل کنید

مقاله روبرو را به شما پیشنهاد می کنیم : مواد غذایی مفید برای آسم و تنگی نفس

بهترین زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها

ویتامین C

ویتامین Cیا ال-آسکوربات ریز مغذی حیاتی برای گونه های پیشرفته پستانداران (انسان، میمون ها و مانند این ها)، شمار اندکی از گونه های دیگر پستانداران (به ویژه خوکچه هندی و خفاش ها)، تعدادی از گونه های پرندگان و برخی ماهی هاست. تقریبا بجز موارد که در بالا ذکر شد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود میسازند. کمبود ویتامین ث سبب بیماری اسکروی، خونریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می شود.

منابع حاوی ویتامین C منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین را در خود دارند عبارتند از: توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی و دیگر میوه ها و سبزی ها، منابع گیاهی دارای ویتامین ث و جگر منبع حیوانی دارای ویتامین ث است. بهترین زمان مصرف ویتامین c به دلیل عادات اشتباه و نداشتن زمان مناسب برای مصرف این ویتامین بخش زیادی از آن جذب بدن نمیشود. بنابراین بهترین زمان برای مصرف ویتامین cهمراه با وعده صبحانه یا وعده ناهار است.

انواع ویتامین های مناسب مو را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : ویتامین های مورد نیاز رشد مو

بهترین زمان مصرف ویتامین C

مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها ترکیی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند. به طور معمول آنها حاوی ویتامین ، Cبرخی ویتامین های ، Bویتامین های، A E ،D و Kو مواد معدنی روی، سلنیم و مس هستند. بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف ویتامین a وجود ندارد. اگرچه افراد بسیاری آن را هنگام صبح مصرف می کنند به ویژه اگر داروهای دیگری نیز در این زمان مصرف می کنند. مولتی ویتامین باید به همراه غذا مصرف شود زیرا برخی از مواد مغذی موجود در آن محلول در چربی هستند. برخی انواع مولتی ویتامین در صورت مصرف با معده خالی می توانند موجب ناراحتی معده شوند.

جدول زمان مصرف ویتامین ها

ویتامین D

ویتامین D را که کلسیفرول مینامند. یکی از ویتامین های لازم برای بدن و از ویتامین های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک میکند. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ها کمک میکند و همچنین به رشد سلول کمک میکند.

منبع اصلی دریافت این ویتامین بجز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر، تخم مرغ و نور آفتاب است. بطوری که 10تا 20 دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین میکند. کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی میگردد. عوارض کمبود ویتامین Dبه خصوص در زنان و کودکان ایرانی بین 50 تا 80 درصد است. از عوارض مصرف کم این ویتامین در دوران کودکی بیماری راشیتیسم است که به علت کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان ها، استخوان های فرد دارای املاح کمی خواهد بود و نخواهد توانست وزن فرد را تحمل کند و در نتیجه انحنا خواهد یافت. عوارض دیگر آن بزرگی جمجمه و برجستگی سینه میباشد. همچنین مچ دست و پا پهن میشود که توسط رادیوگرافی قابل تشخیص است.

بهترین زمان مصرف ویتامین دی یا بهترین زمان مصرف ویتامین d3 که توصیه میشود در میام وعده های غذایی است. یکی از ویژگی های ویتامین Dاین است که محلول در چربی است. به همین دلیل توصیه میشود تا به همراه غذا و در وعده های غذایی میل شود.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه

بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌ها

ویتامین K

ویتامین Kیک گروه از ساختار مشابه، محلول در چربی ویتامین هایی است که بدن انسان برای اصلاح پروتئین های خاصی که برای انعقاد خون است. همچنین در استخوان و دیگر بافت ها به آن احتیاج دارد. تعدیل پروتئین ها اجازه میدهد که آنها را به یون کلسیم اتصال دهیم. ویتامین kشامل 2 پروتئین طبیعی k1و k2است. کمبود ویتامین K کمبود ویتامین Kباعث میگردد افراد در گرما دچار خونریزی بینی میشوند. وجود ویتامین کا برای انعقاد خون لازم است. بدون این ویتامین کبد نمیتواند پروترومبین که موجب انعقاد خون است را بسازد.

همچنین کمبود این ویتامین در پوکی استخوان نیز مؤثر است. عواملی ممکن است باعث شوند کمبود ویتامین کا در بدن بروز کند. مانند عدم جذب چربی ها در روده، بیماری های کبد یا در شرایطی که مصرف آنتیبیوتیک باعث از بین بردن باکتری هایی که در روده ویتامین کا تولید میکنند بشود. همچنین در کودکانی که فقط از شیر مادر تغذیه میکنند نیز احتمال کمبود ویتامین کا وجود دارد. اشعه ایکس و اشعه رادیو اکتیو و همچنین آلودگی هوا این ویتامین را در بدن از بین میبرند.

در صورت بروز گرمازدگی راه هایی را برای درمان در مقاله روبرو توضیح داده ایم : روش های درمان گرمازدگی

بهترین زمان مصرف ویتامین کا

منابع حاوی ویتامین K نیمی از ویتامین Kمورد نیاز بدن توسط باکتری ها در روده خود انسان ساخته میشود. علاوه بر آن مواد غذایی شامل جعفری، کلم، اسفناج، گل کلم، زرده تخم مرغ، کاهو، چای سبز، گوجه فرنگی، مارچوبه، کرفس، لوبیا سبز، شاهی، شلغم، روغن سویا، روغن کبد ماهی و برگ سبز و نخودسبز پخته است. همچنین در شیر، گوشت و میوه جات به مقدار کم وجود دارد.

ویتامین Kمحلول در چربی است، از این رو، بهترین زمان مصرف ویتامین K همراه با یک وعده غذایی مصرف کنید. پژوهشی درباره این که بهترین یا بدترین زمان مصرف این ویتامین چه زمانی است، انجام نشده است.

رژیم های متناسب با گروه های خونی را در مقاله روبرو آورده ایم : برنامه غذایی گروه های خونی

بهترین زمان مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها برای جذب بهتر

ویتامین E

ویتامین ای (Vitamin E) یکی از ویتامین های محلول در چربی است. این ویتامین همچون ویتامین ث خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و اثر شیمیایی مخربی که به بافتهای بدن لطمه می زند را از بین می برد. کمبود ویتامین E باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی و عروقی و اختلالات تولید مثلی میشود. ذخیره این ویتامین در بدن 10 تا 15 سال کفایت میکند اما بعد از این مدت اختلالات بینایی، ضعف عضلات، عدم پاسخ گویی به محرک های محیطی و عدم توانایی در حفظ تعادل و زخم های سریع پوستی بروز میکند. همچنین این ویتامین در جلوگیری از سقط جنین بسیار مؤثر است.

منابع حاوی ویتامین E تنها در منابع گیاهی و در منابع چربی حیوانی یافت میشود. موادی مثل روغن های گیاهی مثل روغن آفتاب گردان و زیتون، ذرت و بادام، آجیل تازه(فندق، بادام، گردو)، اسفناج، کلم پیچ، سویا و سیب زمینی دارای مقادیری از این ویتامین میباشند. همچنین روغن جوانه گندم غنی ترین ماده غذایی از لحاظ ویتامین ای میباشد. در میوه هایی مثل هلو و یا مارچوبه نیز به طور نسبی این ویتامین یافت میشود. به جز منابع طبیعی ویتامین ای به صورت مصنوعی و به شکل قرص و آمپول نیز در دسترس میباشد. میزان نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین 7 تا 9 میلی گرم میباشد. این دارو اعتیاد آور است.

بهترین زمان مصرف ویتامین E از آنجایی که ویتامین E نیز محلول در چربی است باید به همراه یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف شود. شواهدی مبنی بر این که ویتامین Eباید در زمان مشخصی از روز مصرف شود، وجود ندارد.

برای تقویت عضلات و پارکینسون بهتر است مقاله روبرو را مطالعه کنید : ورزش های مناسب بیماری پارکینسون

بهترین زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها

ویتامین F

اسیدهای چرب ضروری، که گاه “ویتامین اف” هم نامیده میشود. مصرف آنها برای سلامتی انسان و دیگر حیوانات ضرروی است. چرا که بدن توانایی ساخت آن ها از دیگر مواد غذایی را ندارد. اسیدهای چرب ضروری تا هنگامی که تعادل چربی در بدن در ازای هر دو چربی اشابع نشده مقابل یک چربی اشباع شده است، به سوخت و ساز چربی ها کمک میکند و به همین خاطر باعث کاهش وزن میگردد. عوارض کمبود اسیدهای چرب ضروری در بدن باعث بروز ضایعات کلیوی و اختلال شدید در رشد را باعث میگردد و در زن های باردار موجب سقط جنین میشود. همچنین کمبود این ویتامین باعث خشکی پوست، ریزش موها، کاهش مقاومت بدن در برابر امواج رادیویی ٬خشک شدن دهان و چشم ها و حتی در مواردی بروز سرطان میشود.

منابع حاوی این ویتامین شامل روغن های گیاهی به خصوص دانه کتان، آفتاب گردان، سویا، بادام زمینی، گردو و بادام و روغن های ماهی، روغن نباتی و روغن جوانه گندم ، کوهان شتر، ذرت، تخم مرغ، جگر و مغز نیز حاوی مقادیری از این ویتامین میباشند. همچنین روغن های اشباع شده، حرارت و اکسیژن از موارد از بین برنده ی اسیدهای چرب ضروری میباشند. ویتامین Fمحلول در چربی است که از اسیدهای چربی اشباع نشده و از طریق موادغذایی به دست می آید. ویتامین Fیک اسید چرب ضروری است که باعث تشکیل لایه هایی در پوست می شود که از سلول های پوستی محافظت و از خشکی و خرابی پوست جلوگیری می کند. همچنین باعث انتقال سایر ویتامین ها در پوست می شود. بهترین زمان مصرف ویتامین F نیز چون محلول در چربی است. پس بهتر است با وعده های غذایی استفاده شود.

رژیم مناسب قبل از بارداری را در مقاله روبرو بخوانید : تغذیه مناسب قبل از بارداری

بهترین زمان مصرف ویتامینها

کلسیم

بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند. به این دلیل که کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. از طرف دیگر همراه کردن قرص کلسیم در صورتی که پزشک برای شما تجویز کرده با شیر جذب آن را افزایش می دهد. بنابراین نوشیدن یک لیوان شیر شب ها قبل از خواب همراه با قرص کلسیم را فراموش نکنید. شما نباید کلسیم را همزمان با مولتی ویتامین های حاوی آهن یا منیزیم مصرف کنید. زیرا ممکن است بدن به خوبی آن را جذب نکند. با این وجود، برخی پژوهش ها نشان داده اند کلسیم ممکن است به خواب رفتن را تسهیل کند و در بسیاری مکمل ها کلسیم و منیزیم ترکیب شده اند. برای انتخاب بهترین گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

انواع مکمل های بدنسازی را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

منیزیم

منیزیم به تنظیم عملکرد عصبی، کنترل فشار خون، و استخوان سازی (همراه با کلسیم) کمک می کند. بیشتر افراد به میزان کافی این ماده معدنی را دریافت می کنند. اما کمبود منیزیم می تواند موجب حالت تهوع، بی اشتهایی، خستگی و ضعف شود. منیزیم یکی از بهترین مکمل هایی است که می توانید هنگام شب مصرف کنید. زیرا این ماده معدنی به بهبود شرایط خواب کمک می کند. مصرف منیزیم در افرادی که هنگام خواب با گرفتگی ماهیچه های پا مواجه می شوند، ممکن است به بهبود این شرایط کمک کند.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها

بهترین زمان مصرف زینک یا روی

مکمل زینک ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﺭﻳﺰﺵ ﻣﻮ ﻭ ﺗﻘﻮﻳﺖ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺍﻳﻤﻨﻰ ﺑﺪﻥ و افزایش رشد و اشتهای کودکان، تقویت ناخن و مو و… کمک میکند. زینک را بهتر است ﺑﺎ ﻣﻌﺪﻩ ﺧﺎﻟﻰ ﺑﺨﻮﺭﻳﺪ. البته اگر آهن یا قطره آهن مصرف میکنید باید چند ساعت با مصرف زینک فاصله داشته باشد.

بهترین زمان مصرف امگا 3

خوب ﺍﺳﺖ ﺍﻣﮕﺎ 3 ﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻭﻋﺪﻩ ﻏﺬﺍﯼ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺼﺮﻑ ﮐنید. ﺯﯾﺮﺍ ﻣﮑﻤﻞ ﺁﻥ ﻧﻮﻋﯽ ﺭﻭﻏﻦ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻏﺬﺍ ﺑﻬﺘﺮ ﺟﺬﺏ میشود

اگر شما مکمل های غذایی زیاد مصرف می کنید، باید آن ها را در قوطی های قرص منظم بگذارید و هر قوطی ای را مختص ساعتی از روز قرار دهید. آن ها را به اندازه ای که توصیه شده و سر ساعت مصرف کنید. گذاشتن قوطی قرص ها نزدیک میز شامتان باعث می شود که موقع غذا خوردن، خوردن آنها را فراموش نکنید. حتی اگر ویتامین ها را سر ساعت نخوردید، اضافه کردن آنها در برنامه غذایی تان در هر ساعتی از روز به سلامتی شما کمک می کند.

کلید واژه های مرتبط : جدول زمان مصرف ویتامین ها و بهترین زمان مصرف ویتامین ب ۱ و بهترین زمان مصرف ویتامین b

منبع : سایت هلت لاین


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.7 / 5. تعداد نظرات 3

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید