برنامه غذایی گروه های خونی

3.4
(7)

رژیم غذایی برای گروه های خونی مختلف در چند سال اخیر شایع شده است و طرفداران خاص خودش را دارد. در این نوع رژیم غذایی که گروه خونی شما میتواند به شما بگوید چه نوع غذاهایی برای شما بهتر است و چه غذاهایی باید در طول روز مصرف کنید. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد برنامه غذایی گروه های خونی و تغذیه بر اساس گروه خونی در طب سنتی بیشتر توضیح بدهیم.

گروه خونی ما در واقع رابطه نزدیکی با توانایی بدن ما با گوارش برخی غذاها دارد. بنابراین هر گروه خونی یک رژیم غذایی خاص را باید دنبال کند تا دارای سلامت جسمی و روحی بیشتری باشد.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

انواع گروه خونی

چهار نوع گروه خونی در انسان وجود دارد:

 • گروه خونی A
 • نوع خونی B
 • گروه خونی AB
 • گروه خونی O

تعداد زیادی از افراد، دارای تیپ خونی O هستند. حدود 44 درصد از افرادی که در ایالات متحده زندگی می‌ کنند دارای گروه خونی O هستند. 42 درصد از آن‌ها گروه خونی A دارند؛ 10 درصد گروه خونی B و حدود 4 درصد دارای گروه خونی AB هستند. انواع گروه خونی توسط آنتی‌ ژن‌ هایی که بر روی سطح گلبول‌ های قرمز قرار دارند، متمایز می‌ شوند.

برای درمان کم خونی حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : رژیم غذایی برای درمان کم خونی

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی a+

اگر شما از نوع گروه خونی خود مطمئن نیستید، می‌ توانید با انجام یک آزمایش خون در آزمایشگاه، آن را تعیین کنید. با این حال با خواندن این مقاله متوجه می‌ شوید که تعیین گروه خونی برای انجام تغییرات در رژیم غذایی خیلی هم مفید و ضروری نیست.

تغذیه بر اساس گروه خونی

رژیم غذایی گروه خونی برای نخستین بار توسط پزشکی به نام دکتر پیتر آدام در سال 1996 ابداع شده است. کتاب او به نام “بر اساس گروه خونی خود غذا بخورید ” در نیویورک چاپ شد یکی از محبوب ترین کتاب های دوره خود بوده است. در این کتاب گفته شده بود که رژیم غذایی مناسب برای هر فرد بر اساس گروه خونی او باید تعیین شود. او ادعا میکرد که هر گروه خونی نشان دهنده ویژگی های ژنتیکی اجداد ما از جمله نوع رژیم غذایی که برای ما مناسب تر می باشد که از آنها به ما به ارث رسیده است. سیر تاریخی خاصی که برای پیدایش گروه‌ های خونی در نظر گرفته شده به شرح زیر است:

او اعتقاد دارد گروه خوني O قديمي‌ ترين گروه خوني است و مربوط به زماني است كه انسان‌ ها فقط شكار را آموخته بودند. بنابراین بهترين نوع رژيم غذايي و بهترین صبحانه برای گروه خونی o رژيم غذايي شكارچيان اوليه يعني رژيمي غني از چربي و پروتئين است.

برای آشنایی با راه های کاهش چربی خون مقاله روبرو را بخوانید : راههای کاهش کلسترول

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی ab مثبت

نوع تغذیه براساس تیپ خونی افراد

گروه خوني A مربوط به دوره بعدي است. يعني دوره‌ هايی كه بشر كشاورزی را آغاز نموده بود. لذا افرادي كه گروه خوني شان A و افرادی كه داراي گروه خوني AB باشد بايد از رژيم هاي غذايي غني از كربوهيدرات و غلات استفاده نمايند. o

گروه خوني B نيز مابین دو گروه خوني مي‌ باشد. از آنجايي كه مربوط به دوره‌ ای است كه بشر در حال انتقال سبک زندگی از شکارگری به کشت‌ کاری است. لذا افرادي كه دارای اين گروه خوني مي‌ باشند بايد از رژيم‌ هاي غذايي كه حاصل اجتماع اين دو نوع رژيم غذايي است استفاده نمايند.

از لحاظ كارايي نيز گروه B مابين دو گروه زير است. يعني نه به اندازه گروه خوني O مي‌ تواند از چربي‌ هاي موجود در غذا استفاده نمايد. نه به اندازه گروه A مي‌ تواند قندها را سريع بسوزاند و در حقيقت ميانه اين دو است.

بهترین ویتامین ها را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

برنامه غذایی مناسب برای گروه های خونی

رژیم غذایی مناسب گروه های خونی مختلف

اینکه هر گروه خونی باید چه نوع غذایی را بخورد در زیر آمده است:

 • گروه خونی A : افرادی که تیپ خونی A دارند باید بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنند. هیچگونه گوشت قرمزی در رژیم غذایی خود مصرف نکنند. این رژیم به رژیم گیاهخواری بسیار نزدیک است. یک رژیم غذایی بدون گوشت بر اساس میوه‌ ها و سبزیجات، لوبیا و حبوبات و دانه‌ های کامل، ارگانیک و تازه است. زیرا که افراد دارای تیپ خونی A سیستم ایمنی حساسی دارند.
 • رژیم غذایی گروه خونی b : این افراد میتوانند از غذاهای گیاهی و بیشتر غذاهای گوشتی به جز مرغ استفاده کنند. همچنین میتوانند از لبنیات هم در حد متعادل استفاده کنند. با این حال باید از مصرف گندم، ذرت، عدس، گوجه فرنگی، بادام زمینی، دانه کنجد و برخی از غذاهای دیگر خودداری کنند. مصرف مرغ برای افراد دارای گروه خونی B نیز مشکل‌ ساز است. این افراد باید به خوردن سبزیجات سبز، تخم مرغ، گوشت خالص و لبنیات کم‌ چرب تشویق شوند.

برای درمان سریع سنگ کلیه پیشنهاد می کنیم مقاله روبرو را مطالعه کنید : رژیم غذایی برای درمان سنگ کلیه

برنامه غذایی مناسب گروه خونی

مواد خوراکی مناسب گروه های خونی

 • گروه خونی AB : این گروه ترکیبی از گروه خونی A و B هستند. غذاهایی که این افراد میتوانند بخورند شامل غذاهای دریایی، توفو، لبنیات، سبزیجات سبز، لوبیا ها و غلات هستند. آنها باید از مصرف لوبیا قرمز، ذرت، گوشت قرمز و مرغ خودداری کنند. افراد دارای این نوع گروه خونی دارای اسید معده ی کمی هستند. باید از مصرف کافئین، الکل و ژامبون گوشت اجتناب کنند.
 • جدول رژیم غذایی گروه خونی o : تغذیه گروه خونی o+ باید سرشار از پروتئین، شامل گوشت قرمز، ماهی، پرندگان و به علاوه برخی میوه های خاص و سبزیجات باشد. آنها باید از مصرف غلات، حبوبات و لبنیات خودداری کنند. همچنین استفاده از مکمل‌ های مختلف برای کمک به مشکلات گوارشی را نیز توصیه می‌ کنند.

انواع مکمل های بدنسازی را در مقاله معرفی کرده ایم : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

برنامه تغذیه بر اساس گروه خونی

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی

با این حال هرکدام از این سبک های غذایی برای بسیاری از افراد میتواند مفید باشد و ربطی به گروه خونی این افراد ندارد. هر چهار نوع رژیم غذایی یا به عبارت بهتر سبک غذایی که برای گروه های خونی مختلف گفته شده باید بدون مواد خوراکی فاقد ارزش غذایی مثل نوشابه ها، چیپس و پفک و… باشند و اساس آن استفاده از غذاهای ارگانیک و طبیعی است. بنابراین واضح است که به افزایش سلامتی افراد منجر می شود و این مسئله ارتباط زیادی با گروه خونی ندارد. با این حال اگر شما یک نوع از این رژیم ها را انتخاب کردید و احساس سلامتی بیشتری کردید الزاما به این معنا نیست که به گروه خونی شما مربوط است. بلکه ممکن است بخاطر این مسئله باشد که شما غذاهای سالم تری را نسبت به قبل مصرف میکنید.

در مورد ویتامین های ضروری برای مو در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : ویتامین های مورد نیاز رشد مو

رژیم غذایی درست بر اساس گروه خونی

مطالعات بر روی گروه های خونی AB و O در سال های اخیر رشد زیادی داشته است. در حال حاضر این مسئله که گروه های خونی مختلف بروز متفاوتی هم در بیماری های مختلف دارند اثبات شده است. به طور مثال افراد با گروه خونی O احتمال کمتری دارد که به بیماری های قلبی عروقی مبتلا شوند. اما مستعد زخم معده و بیماری های گوارشی هستند. با این حال این مسئله ربطی به نوع رژیم غذایی فرد ندارد. یک رژیم غذایی خاص نمیتواند در بروز یا عدم بروز آن نقش داشته باشد.

رژیم غذایی درست بر اساس گروه خونی

در مطالعات دیگری مشخص شد که افراد دارای گروه خونی A که از رژیم غذایی این افراد استفاده میکنند (میوه و سبزی زیادی میخورند) دارای بدن سالم تری هستند. با این وجود افراد با گروه های خونی دیگری هم که از رژیم غذایی متناسب با این گروه خونی A استفاده کردند بدن سالمی داشتند. این مسئله ارتباطی با گروه خونی آنها نداشت.

با توجه به این نوع رژیم غذایی، حساسیت افراد به بیماری‌ های خاص و شرایط پزشکی به طور مستقیم با گروه خونی آن‌ ها مرتبط است. از آن‌ جایی که نوع گروه خونی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. همه ی افراد نیازهای تغذیه‌ ای یکسانی ندارند.

فواید رژیم گروه خونی

طرفداران این رژیم ادعا می‌ کنند که این نوع رژیم می‌ تواند فواید زیر را برای بدن داشته باشد :

 • باعث سوزاندن بیشتر چربی‌ های بدن می‌ شود.
 • سطح انرژی بدن را افزایش می‌ دهد.
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌ کند.
 • کاهش وزن را بیشتر می‌ کند.
 • خطر ابتلا به بیماری‌ های مختلف و مهم مانند بیماری‌ های قلبی و سرطان را کاهش می‌ دهد.
رژیم غذایی برای گروه خونی AB+

تغذیه وابسته به گروه خونی و کاهش وزن

مانند بیشتر رژیم‌ های غذایی، بسیاری از افراد به دلیل کاهش وزن از این رژیم استفاده می کنند. ممکن است که این رژیم به کاهش وزن کمک کند اما به احتمال زیاد این امر به گروه خونی شما مربوط نیست. در واقع علت اصلی این کاهش وزن، به این دلیل است که این رژیم غذایی می‌ تواند محدود کننده باشد و مصرف غذاهای مضر را کاهش دهد. در بیشتر موارد، افزایش وزن به دلیل خوردن بیش از حد و نیز خوردن غذاهایی است که باعث التهاب می‌ شوند و یا تعادل هورمونی را برهم می‌ زنند.

اگر مایل به انجام عمل اسلیو معده هستید، پیش از آن مقاله روبرو را مطالعه کنید : عوارض و راهنمای جراحی اسلیو معده

بر اساس نوع رژیمی که فرد از آن پیروی می‌ کند، کاهش وزن ممکن است به دلیل مصرف فیبر و یا پروتئین بیشتر، که هر دو قادر به کنترل گرسنگی هستند، باشد.

کتاب رژیم غذایی گروه خونی

نکات رژیم گروه خونی

از آنجا که رژیم‌ هایی که برای گروه‌ های خونی A و O تجویز می‌ شوند بسیار محدود کننده هستند. برخی از نگرانی‌ های افرادی که از این رژیم‌ ها پیروی می‌ کنند. مربوط به محدودیت مصرف کافی بسیاری از ویتامین‌ ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی است.

اگرچه افرادی که از این رژیم پیروی می کنند با استفاده از مکمل‌ های غذایی می‌ توانند نیازهای بدن خود را به این مواد برطرف کنند. اما بهتر است از مکمل‌ ها به عنوان یک جایگزین معقول برای یک برنامه ی غذایی سالم و متعادل استفاده نشود. زیرا که مصرف طولانی مدت مکمل های شیمیایی دارای عوارض جدی هستند.

بهترین دمنوش های لاغری را در مقاله روبرو برای شما آورده ایم : بهترین دمنوش لاغری

رژیم غذایی بر پایه گروه خونی

علاوه بر این، رژیم گروه خونی با محدودیت زیادی که می‌ تواند برای فرد ایجاد کند. ممکن است باعث کمبودها و نقایص زیادی شود که این رژیم را از یک رژیم ایده آل دور می‌ کند. مانند رژیم کانادایی که بارها شاهد خطرآفرینی آن برای سلامتی بوده‌ ایم. همچنین زمانی که شما تمامی انسان‌ ها را به چند دسته تقسیم می‌ کنید و برای این دسته‌ های بزرگ، رژیمی یکسان در نظر می‌ گیرید. نمی‌ توان ادعای رژیم شخصی سازی شده و مخصوص برای هر فردی را درست دانست. چراکه اصولا رژیم هر فردی باید متناسب با ویژگی‌ های فردی و سبک زندگی وی توسط متخصص تغذیه گروه خونی تنظیم شود.

مواد غذایی مجاز برای هریک از گروه‌ های خونی

طبق بررسی های انجام شده مشخص شد افرادی که رژیم های غذایی پیشنهاد شده را دنبال می کنند، شاهد بهبودهایی در سلامت جسمی خود بودند. با این حال مواد غذایی پیشنهاد شده مواد غذایی سالمی هستند که اگر با ورزش همراه شوند برای همه موثر خواهند بود.

در مقاله روبرو می توانید در مورد ورزش های صبحگاهی بیشتر بخوانید : ورزش صبحگاهی در خانه

مجموعه کامل برنامه تناسب اندام با رژیم غذایی براساس گروه خونی
1. افزایش وزن گروه خونی ab به چه علت است ؟

گروه خون AB در افزایش وزن، ترکیب خصوصیات ورائتی ژن های A و B را از خود نشان می دهد. این مسئله گاهی اوقات موجب بروز مشکلاتی می شود. به عنوان مثال، این گروه خون اسید کم معده نوع A و سازگاری نوع B به گوشت را به همراه دارد. بنابراین، اگر چه به طور ژنتیکی مصرف گوشت در برنامه غذایی آنها جای دارد، اما آنها فاقد اسید معده کافی برای سوخت و ساز مؤثر آن هستند و گوشت مصرفی به شکل چربی ذخیره می شود.

کلید واژه های مرتبط : رژیم غذایی گروه خونی ab مثبت و رژیم غذایی بر اساس گروه خونی a+ و دانلود کتاب تغذیه براساس گروه خونی و گروه خونی a+ در بدنسازی و رژیم غذایی گروه خونی a مثبت


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.4 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «برنامه غذایی گروه های خونی;

دیدگاهتان را بنویسید