برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی

4.7
(2116)

یکی از دغدغه‌ های مهم ورزشکاران حرفه‌ ای و حتی برای افرادی که به سلامت خود اهمیت می‌ دهند، افزایش حجم عضلات است. بسیاری از افراد برای رسیدن به این هدف به سراغ رژیم‌ های غذایی می‌ روند. به طوری که سفیده تخم‌ مرغ، گوشت سفید و لبنیات بخش عمده رژیم غذایی ورزشکاران را به خود اختصاص می‌ دهد. عده‌ ای از افراد هم هستند که ترجیح می‌ دهند از روش‌ های سالم‌ تر و با عوارض کم‌ تری برای این منظور استفاده کنند. به همین دلیل به دنبال راهکارهای طب سنتی برای افزایش حجم عضلات هستند. در ادامه این مطلب از ورزش بلاگ با ما همراه باشید. تا به معرفی تعدادی از بهترین راهکارها برای عضله سازی با طب سنتی و برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی بپردازیم.

مقاله پیشنهادی : تمرینات عضلات پشت در خانه

بدنسازی و عضله سازی حرفه ای با طب سنتی

ایجاد عضلات حجیم به این معناست که چربی عضلات کم شده و استقامت بدن افزایش می‌ یابد. روش‌ های مختلفی برای تقویت حجم عضلات وجود دارد که متداول‌ ترین آن‌ ها مصرف پروتئین‌ های صنعتی به شکل قرص و پودر است. اما در این ادامه به شما رژیم غذایی مناسب برای بدنسازی در طب سنتی را معرفی می کنیم.

بهترین روش برای افزایش حجم عضلات در طب سنتی

به توصیه طب سنتی، تغذیه بهترین راه برای کنترل بدن در جهت اهداف مختلف است. این اهداف می‌ توانند درمان یک بیماری یا عارضه، کاهش یا افزایش وزن جهت تضمین سلامتی یا حتی تقویت یک ویژگی مثل حجم عضلات باشند. با مصرف مواد غذایی طبیعی که تأثیر مستقیم بر ویژگی‌ های بدن ما دارند می‌ توانیم بدون مواجه شدن با عوارض جانبی، در زمانی مناسب به هدف خود برسیم.

بیشتر بخوانید : سرعت رشد عضلات در بدنسازی

راهکارهای طب سنتی برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی

بافت عضله از فیبرهای عضلانی تشکیل شده است. فیبرهای عضلانی سلول‌ های کشیده‌ ای هستند که کارشان حرکت‌ دادن استخوان‌ ها و مفاصل بدن است. بافت عضله برای عملکرد خود به پروتئین‌ های خاصی احتیاج دارد که منجر به انقباض عضلات می‌ شوند و حرکت کردن را برای ما ممکن می‌ سازند. میزان تحریک‌ پذیری این سلول‌ ها بسیار بالاست و واکنش آن‌ ها نسبت به اعمال نیرو به شکل فشار یا کشش، باعث انقباض و انبساط عضلات می‌ شود. بدون وجود این پروتئین خاص، فیبرهای عضلانی قابلیت انقباض خود را از دست می‌ دهند. به عبارت ساده‌ تر قدرت آن‌ ها کم می‌ شود. بنابراین، تقویت عضلات و افزایش حجم عضلات، در گرو تأمین پروتئین مورد نیاز آن‌ هاست.

مطلب پیشنهادی : ورزش برای تقویت عضلات ساق پا

میزان پروتئین مورد نیاز برای افزایش حجم عضلات

مقدار پروتئین مورد نیاز برای افراد مختلف و به منظور رسیدن به اهداف متفاوت، متغیر است. یک ورزشکار حرفه‌ ای قطعاً پروتئین بیشتری نسبت به یک فرد عادی نیاز دارد. اهمیت مصرف پروتئین برای ورزشکاران بسیار بیشتر است. چون در صورت عدم مصرف پروتئین کافی، نه تنها افزایش حجم عضلات اتفاق نمی‌ افتد، بلکه عضلات این فرد در مواجه با فشار بالای ورزش آسیب می‌ بینند.

میزان پروتئین مورد نیاز برای افزایش حجم عضلات

میانگین پروتئین مورد نیاز برای یک فرد معمولی در هر روز چیزی حدود ۰/۸ یا ۱ گرم به‌ ازای هر کیلوگرم وزن آن فرد است. یعنی برای یک فرد ۵۰ کیلویی معمولی، مصرف چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ گرم پروتئین روزانه ضروری است. در صورتی که ورزش می‌ کنید، به‌ازای هر کیلوگرم وزن خود ۲ گرم به پروتئین مصرفی اضافه کنید. البته میزان دقیق پروتئین برای هر فرد باید بر اساس نظر پزشک یا مشاور تغذیه تعیین شود.

بیشتر بخوانید : درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

البته به یاد داشته باشید که مصرف بیش از اندازه پروتئین تأثیری بر حجم عضلات شما ندارد. در واقع اگر بیشتر از دو گرم پروتئین اضافه مصرف کنید، مازاد آن به هیچ عنوان جذب بافت عضله نشده و دفع می‌ شود. دفع پروتئین نیز عوارض بسیار ناگواری را برای کلیه‌ ها به همراه دارد. قطعا تاثیر مثبتی بر افزایش حجم عضلات در بدنسازی نخواهد داشت. پس به مقدار مورد نیاز خود به برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی پروتئین اضافه کنید.

میزان پروتئین مورد نیاز برای عضله سازی

مواد غذایی مفید برای بدنسازان در طب سنتی

در ادامه با تعدادی از بهترین داروی گیاهی برای عضله سازی آشنا می‌ شوید.

گوشت سفید و قرمز

یکی از منابع بسیار غنی از پروتئین، گوشت سفید و قرمز است. مصرف سینه مرغ، ماهی و میگو در رژیم غذایی بدنسازان، به چشم می‌ خورد. اما دلیل این که مصرف گوشت سفید بیشتر از گوشت قرمز توصیه می‌ شود این است که گوشت سفید دارای آهن و چربی کم‌ تری است. بنابراین، برای افرادی که تری گلیسیرید، کلسترول یا اسیداوریک خونشان بالاست یا سابقه بیماری‌ های قلبی و عروقی دارند، توصیه نمی‌ شود. هضم گوشت سفید بسیار راحت‌ تر از گوشت قرمز است. در صورتی که از گوشت آبزیان استفاده کنید علاوه بر جذب پروتئین، ویتامین‌ هایی مثل ویتامین A، D، و فسفر و کلسیم و از همه مهم‌ تر امگا ۳ که در تقویت قلب و تنظیم فشار مفید است را نیز دریافت می‌ کنید.

مقاله پیشنهادی : قبل ورزش چی بخوریم

جایگزین طبیعی مکمل های بدنسازی

اسفناج

اسفناج دارای مقادیر زیادی آرژنین است. آرژنین نوعی اسیدآمینه است که منجر به ترشح هورمون رشد می‌ شود. دلیل اهمیت ترشح هورمون رشد برای ورزشکاران این است که این هورمون توانایی بازتولید و احیای سلول‌ ها را دارد. احیای سلول‌ ها برای تقویت بافت عضلات در حین ورزش، اهمیت زیادی دارد. برخی از ورزشکاران برای تأمین این هورمون به سراغ مصرف مکمل‌ های صنعتی می‌ روند. اما خوردن اسفناج بهترین برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی است.

بیشتر بخوانید : ورزش های مضر برای فشار خون بالا

چغندر

چغندر به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیادی از نیترات و آنتی‌ اکسیدان‌ ها نقش مهمی در بهبود اکسیژن‌ رسانی خون دارد. قلب ما برای عملکرد خود به اکسید نیتریک احتیاج دارد. نیترات موجود در مواد غذایی باید با اکسیژن ترکیب شود تا برای قلب قابل مصرف باشد. بر همین اساس، برای کمک به افزایش حجم عضلات برای افرادی که مشکلات اکسیژن‌ رسانی دارند یا ورزش‌ های هوازی سنگین یا طولانی‌ مدت انجام می‌ دهند، مصرف چغندر توصیه می‌ شود. اکسیژن‌ رسانی مناسب جزء کلیدی‌ ترین موارد در تغذیه ورزشکاران متناسب با طب سنتی است.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای درمان پوکی استخوان

راه های طبیعی افزایش حجم و عضله سازی

جوانه گندم و جو

یکی از مشکلات ورزشکاران، دردهای عضلانی است که در فاصله تمرین‌ های سخت تجربه می‌ کنند و مانع از بازگشت آن‌ ها به تمرین‌ های بعدی می‌ شود. دو ماده اصلی که در احیای عضلات نقش مهمی بر عهده دارند، گلوکورافانین و سولفورفان هستند. جوانه گندم و جو منبع بسیار غنی از این دو ماده است که می‌ تواند تا حد زیادی به کاهش دردهای عضلانی پس از تمرین‌ های سخت کمک کند. به این ترتیب، مصرف جوانه گندم و جو راهکار غیرمستقیمی برای افزایش حجم عضلات در برنامه غذایی بدنسازی به شمار می‌ رود.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات ورزشی لیفت سینه

برنامه غذایی بدنسازی مطابق با طب سنتی

نخود فرنگی

شاید اسم پروتئین گیاهی به گوشتان خورده باشد. مزیت پروتئین‌ های گیاهی عاری بودن از چربی‌ های مضر و کم بودن کالری آن‌ ها است. نخود فرنگی یکی از مواد غذایی حاوی پروتئین گیاهی است. مصرف نخود فرنگی در برنامه تغذیه شما می‌ تواند نقش مهمی در افزایش حجم عضلات به کمک طب سنتی داشته باشد. علاوه بر این، وجود اسیدآمینه و گلوتامین در نخود فرنگی نقش موثری در احیای عضلات بدن دارد که به نوبه خود بر افزایش حجم عضلات موثر است. اگر طعم نخود فرنگی را دوست ندارید می‌ توانید از پودر آن در نوشیدنی و سالادهای خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : تاثیر نوشیدن آب هنگام ورزش

جلبک اسپرولینا

جلبک اسپرولینای سبز آبی نوع گیاه دریایی است که به خاطر مزایای متعدد در بهبود متابولسیم بدن شناخته می‌ شود. این جلبک منبع غنی از اسیدآمینه‌ ها و ویتامین B6 است که کربوهیدرات‌ ها، چربی‌ ها و پروتئین‌ های موجود در مواد غذایی را به سرعت تجزیه می کند. از این طریق انرژی مورد نیاز در حین فعالیت‌ های ورزشی و افزایش حجم عضلات به کمک طب سنتی را فراهم می‌ کند. پودر این جلبک را می‌ توانید از داروخانه‌ های گیاهی تهیه کنید. به همراه سالاد یا نوشیدنی‌ های مختلف میل کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

برنامه غذایی برای افزایش وزن در بدنسازی

جعفری و پیازچه

سبزیجات متعددی هستند که به خاطر خواص دارویی یا درمانی شناخته می‌ شوند. اما جعفری و پیازچه یک ویژگی به خصوص دارند و آن هم دارا بودن مقادیر زیادی از لیزین است. لیزین نوعی اسیدآمینه است که باعث ترمیم بافت‌ های لیگامنت و غضروف‌ ها می‌ شود. ترمیم مفاصل به معنای از بین بردن فشار وارد بر آن‌ ها و کم کردن خستگی آن‌ هاست. به این ترتیب امکان انجام ورزش‌ های بدنسازی به مدت طولانی‌ تر فراهم می‌ شود. به عبارتی افزایش حجم عضلات به کمک طب سنتی و تغذیه طبیعی اتفاق می‌ افتد.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدن

مواد غذایی طبیعی حاوی تستوسترون

هورمون تستوسترون در حقیقت همان هورمون جنسی مردانه است که باعث تمایز جنسیت، باروری در مردان و بروز ویژگی‌ های مردانه می‌ شود. البته این هورمون در بدن زنان نیز ترشح می‌ شود. اما میزان آن بسیار کم‌ تر از مردان، چیزی حدود یک دهم آن‌ ها، است. یکی از کارکردهای هورمون تستوسترون ساخت عضلات است. وجود هورمون تستوسترون برای عضله‌ سازی ضروری است. دلیل افزایش حجم بیشتر و سریع‌ تر عضلات در مردان نیز سطح بالای همین هورمون است.

ورزش و رژیم اصلاج مزاج طب سنتي

هرچقدر هم مصرف پروتیئن خود را افزایش دهید، کمبود هورمون تستوسترون مانع از افزایش حجم عضلات می‌ شود. تستوسترون قند (گلوکز) و سایر املاحی که برای عملکرد عضلات لازم است را در اختیار آن‌ ها می‌ گذارد. خبر خوب این است که راهکارهایی برای جبران این کمبود وجود دارد. مصرف خوراکی‌ هایی که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌ شود تاثیر بسیار زیادی در افزایش سطح تستوسترون دارد.

مطلب پیشنهادی : رفع خستگی بدن بعد از ورزش

کشمش

کشمش حاوی مقادیر زیادی گلوکز است. اما مزیت آن نسبت به بسیاری موارد غذایی این است که درصد زیادی از قند و املاح مفید آن (چیزی حدود ۷۵ درصد) برای بدن قابل جذب است. همین موضوع باعث می‌ شود که کشمش جایگزین طبیعی و بسیار مناسبی برای تستوسترون باشد. با خوردن کشمش انرژی لازم برای ورزش‌ های طولانی مدت و افزایش حجم عضلات در برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی وجود دارد.

برنامه غذایی بدنسازی و فیتنس برای افزایش عضلات بدن

بومادران

بومادران اغلب به عنوان آرام‌ بخش یا تعدیل کننده سیستم اعصاب و سیستم گردش خون شناخته می‌ شود. اما این ماده در بهبود استقامت ماهیچه‌ ها و عملکرد عضله‌ ها نیز نقش دارد و به عنوان یکی از راهکارهای طب سنتی برای افزایش حجم عضلات است که در برنامه غذایی بدنسازی قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید : تمرینات اینتروال برای چربی سوزی

گیاهان عضله ساز طب سنتی

ثعلب

ثعلب نوعی آرد است که از آسیاب و پودر کردن خود ثعلب به دست می‌ آید. این ماده دارای مقدار زیادی نشاسته و قند است. به صورت یک لعاب در شیرینی‌ پزی به کار می‌ رود. ثعلب به دلیل قند و نشاسته بالا باعث افزایش انرژی و قدرت مصرف کننده می‌ شود. به این ترتیب مصرف‌ کننده می‌ تواند ورزش‌ های سنگین و طولانی را بدون احساس کمبود انرژی انجام بدهد. این ماده نقش هورمون تستوسترون را در تأمین قند بدن به خوبی ایفا می‌ کند و از راهکارهای طب سنتی برای افزایش حجم عضلات به شمار می‌ رود.

مقاله پیشنهادی : بعد از ورزش چه چیزی بخوریم تا لاغر شویم ؟

طب سنتی و بدنسازی

سیب

شاید تجربه خوردن یک سیب شیرین را، در زمانی که قند خونتان افت کرده، داشته باشید. در این صورت حتما متوجه افزایش جریان انرژی در بدن خودتان شده‌ اید. خوردن سیب به دلیل وجود بیش از ۸۰ درصد قند، به یک باره سطح قند خون شما را تا حدی زیادی افزایش می‌ دهد. علاوه بر این، سیب حاوی انواع ویتامین‌ های A، B و C، پتاسیم است که در افزایش حجم عضلات و بهبود مقاومت ماهیچه‌ ها در برابر فشار تاثیر بسزایی دارند.

بیشتر بخوانید : بهترین زمان مصرف ویتامین ها

خربزه

خربزه هم مانند سیب قند فراوانی دارد. آب فراوانی که در آن موجود است، در زمان بسیار کوتاه، باعث جذب مقدار زیادی از این قند می‌ شود. ضمن این که خربزه حاوی پتاسیم، ویتامین A و C، منگنز، فسفر و کلسیم که جزء بهترین ویتامین برای رشد عضلات است. به علاوه به تأمین انرژی بدن و افزایش حجم عضلات در تغذیه ورزشکاران کمک می کند.

مطلب پیشنهادی : رفع بلغم و کاهش وزن

تحریک رشد عضلات با گیاهان

راه های طب سنتی برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی

علاوه بر مصرف موارد نام‌ برده در رژیم غذایی خود، موارد دیگری نیز هست که رعایت آن‌ ها تاثیر زیادی در افزایش حجم عضلات دارد. در زیر بهترین غذاها و تدابیر عضله سازی برای بدنسازان حرفه ای را توضیح داده ایم :

 • خاویار ماهی سالمون یا هر ماهی دیگر ترجیحا ماهی اوزون برون هفته ای یک وعده همراه با ۹ تا ۱۲ عدد خرما یا زیتون بمدت ۵ ماه میل شود.
 • ۷۰ عدد بادام درختی + ۴۰ عدد گردو + ۴۰ عدد فندق + ۲۵ عدد پسته + ۵۵عدد بادام هندی + ۴۰ عدد بلوط جنگلی یا شاه بلوط + ۹ قاشق غذاخوری کنجد خام + مغز نارگیل ۷ قاشق غذاخوری .موارد را آسیاب کرده و با نیم کیلو خرما و ۲۵۰ گرم شیره انگور بصورت خمیر درآورده، به اندازه گردو گلوله گلوله کنید سپس در داخل تخم خرفه بغلتانید تا دور تا دور آنرا تخم خرفه در بر گیرد .روزانه یک عدد از آنرا همراه با یک لیوان آب هویج میل کنید.
 • هر ۳ روز در میان یک پیاله عدسی همراه با گلپر میل کنید.
 • هفته ای یک وعده نخود آب پخته شده همراه با پیاز میل شود.
 • گوشت لحم و یا بناگوش گوسفند همراه با زبان گوسفند هفته ای یک وعده با نان جو میل کنید.
 • بهتر است که نان مصرفی خود را نان جو انتخاب کنید .نان جو هم عضله ساز است و هم قدرت بدنی را در افراد مصرف کننده بیشتر و بیشتر می کند.

مقاله پیشنهادی : برنامه بدنسازی برای شروع بانوان

روش های طب سنتی برای افزایش حجم عضلات در بدنسازی

افزایش قدرت بدنی در طب سنتی

 • پس از هر بار استحمام بدن را با حوله خشک کرده و بلافاصله روغن گل بنفشه به کل بدن بمالید. مالیدن روغن گل بنفشه باعث شکل گیری بهتر عضلات شده و مانع از جوش بدن میشود. می توانید از ماساژ بدن نیز کمک بگیرید. بادکش و عضله سازی ارتباط مستقیمی با هم دارند. که باعث جریان بهتر خون در بدن و باقت ها می شود.
 • چون ترکیبات فوق از گرمی بالایی برخوردارند لذا توصیه می شود به منظور جلوگیری از ایجاد جوش در بدن و سایر عوارض آن، شربت آبلیمو یا شربت سرکه انگبین یا دمنوش سماق نیز میل شود.
 • مصرف عسل طبیعی به صورت روزانه
 • استفاده از زالو درمانی به منظور تصفیه خون و بهبود سیستم گردش خون
 • گنجاندن خرما و زیتون در رژیم غذایی بدنسازی به منظور دریافت انرژی بیشتر و افزایش حجم عضلات
 • خوردن نیمرو با فلفل سیاه برای وعده صبحانه

مقاله پیشنهادی : تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی ؟

انواع صبحانه رژیمی بدنسازی

در پایان، باید گفت طبع مکمل های بدنسازی اغلب سرد است. اما بهتر است ضمن اضافه کردن موارد گفته شده به رژیم غذایی خود، با یک مشاور طب سنتی مشورت کنید. تا با خیال راحت مواد غذایی مورد نظر خود را تهیه کنید. تدابیر و تجویزات فوق برای کسانی که از نازایی ، کمخونی ،ناتوانی جنسی برخوردارند نیز مناسب است.

کلید واژه مرتبط : بدنسازی اسلامی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.7 / 5. تعداد نظرات 2116

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی»

 1. سلام
  ممنون از مطالبتون
  درمورد رابطه خورشتهای ایرانی و ورزش هم مطالب مورد نیاز ورزشکاران را ذکر بفرمایید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید