انواع مت های ورزشی

4.8
(1865)

مت یوگا در انواع رنگها و ابعاد مختلفی تولید می شود که تنوعی بسیاری در رنگ مت یوگا، طرح، ضخامت مت، اندازه های مت یوگا و جنس فوم آن دارد. حتما شما هم اصطلاحاتی همچون مت یوگای PVC ، TPE ، EVA و غیره را شنیده اید در صورتی که اکثرأ حتی مربیان این رشته ورزشی تفاوت این نوع متریال را نمی دانند و در برخی موارد با توصیه و مشورت ناآگاهانه موجب سردرگمی ورزشکاران یوگا و تمام کسانی که قصد استفاده از این محصول را دارند می شوند. در این مقاله از ورزش بلاگ, قصد داریم شما را با انواع مت های ورزشی و فوم های سازنده مت یوگا آشنا کنیم.

نمی‌ توان اهمیت زیرانداز ورزشی در انجام حرکات هوازی را نادیده گرفت. زیرانداز ورزشی برای انواع تمرینات هوازی خوابیده و نشسته، تمرین‌ های مخصوص یوگا، ایروبیک و پیلاتس و هر نوع تمرینی که نیاز به سطح نرم، صاف و تمیز دارد، مناسب هستند و باعث افزایش کیفیت و ایمنی تمرینات شما خواهند شد.

مقاله پیشنهادی : فواید ورزش پیلاتس

آشنایی کامل با انواع مت یوگا

انواع زیرانداز ورزشی

پانزده سال پیش، تنها یک نوع مت ورزشی وجود داشت که از PVC تولید می شد و تنها انتخاب شما رنگ های بنفش یا آبی بود. امروزه مت‌ های ورزشی یا زیرانداز ورزشی ایروبیک با توجه به هر نوع سلیقه ای وجود دارد. زیراندازهای ورزشی در انواع، رنگ‌ ها و ابعاد مختلف تولید می‌ شوند که دارای تنوع زیادی در رنگ، طرح، ضخامت، ابعاد و جنس فوم هستند.

مت ورزشی را مناسب با سلیقه خود خریداری کنید

مت ورزشی یکی از مهم ترین لوازم در بسیاری از رشته‌ های ورزشی است و می‌ تواند تاثیر زیادی در رغبت ورزشکار به انجام تمرینات خود داشته باشد. بنابراین سعی کنید در هنگام خرید مت یا زیرانداز ورزشی، رنگ و طرح مورد علاقه خود را درنظر بگیرید.

فراتر از رنگ و طرح که بر انتخاب شما خیلی تأثیر می گذارد، لازم است مت ورزشی شما را در مکان خود ثابت نگه دارد و در عین حال برایتان قابل حمل و راحت بوده و همچنین برای نگهداری فضای کمی را اشغال نماید.

بیشتر بخوانید : آموزش حرکات ورزشی با توپ پیلاتس

بهترین مدل مت یوگا و زیرانداز ورزشی

ضخامت مت‌ های ورزشی

بسته به نوع تمریناتی که در برنامه خود دارید زیرانداز مناسب با آن تمرین را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای یوگا بهتر است زیراندازی با ضخامت متوسط 3 تا 5 میلی متر انتخاب کنید. یا اگر دچار آسیب‌ دیدگی در یک ناحیه از اعضای بدن‌ تان هستید به ضخامت بیشتری نیاز دارید و بهتر است زیراندازهایی را خریداری کنید که 10 تا 12 میلی‌متر ضخامت دارند.

مت یوگا

ضخامت مت یوگا ارتباط نزدیکی با میزان راحتی آن دارد. استفاده از مت های نازک ممکن است در طول انجام حرکات یوگا باعث آسیب رساندن به زانوها شوند. استفاده از مت های یوگای ضخیم می تواند ارتباط شما با زمین را کم کرده و در برخی حالات، مثلاً حالت درخت، پایداری شما را کاهش دهند.

ضخامت مت یوگا مهم است. زیرا راحتی بیشتری برای شما دارد. اگر خیلی نازک باشد ممکن است باعث آسیب دیدگی زانو و آرنج شود. اما اگر خیلی ضخیم باشد، حفظ تعادل و اینکه بخوایید در پوزیشین خاصی خود را روی زیرانداز نگه دارید، برای شما سخت خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : خطرات ورزش یوگا

آشنایی با انواع مت یوگا

کدام مت یوگا را بخریم؟

یکی از فواید نازک بودن تشک در اینه که می توانید به راحتی آن را حمل کنید. مخصوصا اگر می خواهید از مت در فضاهای مختلف (خانه، باشگاه یا در پارک) استفاده کنید. تشک ضخیم در اندازه 9 میلی متر می تواند دوام و انعطاف پذیری بالایی را داشته باشد، مخصوصا برای ورزش پیلاتس یا تمرینات طولانی مدت. تشک 6 میلی متری انتخاب محبوبیه، مخصوصا برای باشگاه ها، از اونجایی که سطح بالایی از دوام و راحتی را فراهم می کند. مت یوگا 6 میلی متری برای آنهایی که میخواهند یوگا تمرین کنند بسیار مناسب است. همچنین اگر کیفیت خوبی داشته باشد می تواند تا سال‌ ها استفاده شود

بیشتر بخوانید : وسایل بدنسازی خانگی و باشگاهی

در نظر بگیرید که چه میزان فضا برای نگهداری مت یوگای خود دارید، قابل حمل بودن مت یوگا چقدر مهم است، آیا نقاط حساس بدن شما در آسایش هستند و نیز قادر به احساس یک ارتباط مستقیم با زمین هستید و یا نه. اگر مکان کوچکی دارید و داشتن لایۀ کمی در زیر پا را ترجیح می دهید مت های استاندارد زیراندازای نازک تر هم وجود دارند. آنها دوام کمتری نسبت به ساییدگی و پوسیدگی دارند. اگر این مشکل خیلی مهم نیست و ترجیح می دهید احساس بیشتری نسبت به کف داشته باشید، مت یوگا 4 میلی متری انتخاب خوبی است

انتخاب مت یوگا مناسب

چسبندگی زیرانداز یوگا

این مورد خیلی مهم است، چون زمانی که روی مت قرار دارید، عدم لغزش و حرکت برای انجام درست و کامل تمرین لازم است. اطمینان حاصل کنید که بافت کفپوش دارای سطح غیر لغزش است. معمولا زیراندازی که از متریال PVC ساخته شده باشد، بهترین چسبندگی نسبت به کف را ایجاد میکند. و بعد اینکه متریال فوم و سپس لاستیک که چسبندگی متوسطی رو ارائه میدهد.

مقاله پیشنهادی : راهنمای خرید کفش ورزشی

همچنین بافت زیرین مت به سلیقه فردی هم بستگی دارد. برخی تمرین ها ممکن است به حرکت راحت مت نیاز داشته باشد و برخی دیگر نه. ولی برای تمرینات یوگا، پیلاتس و انجام هر تمرین و حرکت دیگری، بافت غیر لغزش توصیه میشود.

زیراندازهایی که رطوبت را جذب می کنند، باعث رشد بیشتر باکتری ها می شوند. این مورد رابطه مستقیمی با سلامتی انسان دارد و مهم است که بعد از هر بار استفاده زیرانداز ورزشی خود را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید : لاغری با پیلاتس

انواع زیر انداز یوگا و پیلاتس

جنس مت ورزشی

مت ها یا همراه با ناهمواری هایی تولید می شوند و یا به خاطر جنس مواد استفاده شده در تولید آن ها زبر و سفت می گردند. مت های یوگای تولید شده از جوت دارای سفتی ذاتی هستند در حالیکه مت های یوگا از جنس PVC احساس نرم تری القا می کنند.

از آنجا که بافت بر احساس شما از مت تأثیر دارد، بافت را می توان یکی از اجزای راحتی مت نام برد. اگر بسیار حساس هستید، هر مت با بافت ناهموار در هر حرکت شما را ناخشنود می سازد.

بافت مت یا زیر اندازه ورزشی در چسبندگی، میزان سر خوردن و لغزش آن تاثیر دارد. این ویژگی مانع فیزیکی در برابر سُر خوردن است (درحالیکه جنس مت نیز در این ویژگی بسیار تعیین کننده است).

مقاله پیشنهادی : انتخاب لباس ورزشی مناسب و راهنمای انتخاب لباس کوهنوردی

جنس مت های ورزشی

جنس‌ های مختلف زیراندازهای ورزشی

موادی که مت یوگا از آن تولید می شود تعیین کنندۀ بافت، ضخامت، سازگار با محیط زیست بودن و خاصیت اسفنجی (قابلیت فشرده سازی) آن و مقدار فرسودگی آن در طول زمان است. حتماً در باشگاه ورزشی یا از فروشنده‌ های این نوع محصول عباراتی مانندPVC ،TPE ، EVA و … را شنیده‌ اید، در ادامه با ویژگی‌ های هریک از این مت‌ ها آشنا می‌ شوید:

  • فوم PVC پی وی سی (Polyvinyl Chloride): فوم PVC رایج‌ ترین نوع فوم مت موجود در بازار بوده و مورد توجه تولیدکنندگان و خریداران است، زیرا مواد اولیه آن فراوان بوده و هزینه تولید بسیار پایینی دارد. از مزایای این نوع زیراندازها می‌ توان به قیمت پایین و اقتصادی و چسبندگی مناسب به سطوح اشاره کرد، اما فوم PVC معایبی هم نظیر: وزن نسبتاً زیاد، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی، دارا بودن مواد سمی و آلرژیک و غیر قابل بازیافت بودن را دارد.
  • فوم EVA ای وی اِی (Ethylene Vinyl Acetate): این نوع فوم برای تولید انواع محصولات ورزشی از جمله کفپوش‌ های ورزشی مثل تاتامی، زیرانداز ورزشی، تشک ژیمناستیک و محافظ‌ های بدن ورزشکار استفاده می‌ شود. در ایران این نوع مت توسط اکثر تولیدکنندگان فوم تولید می‌ گردد. دارای کیفیت و قیمت پایینی است و به منظور کسب سود بیشتر در آن از مواد ترکیبی استفاده می‌ کنند. از مزایای این نوع مت می‌ توان به قیمت فوق‌ العاده پایین، چسبندگی مناسب، وزن بسیار سبک، قابل بازیافت بودن آن و از معایبش به غیر قابل شستشو بودن و دوام پایینش اشاره داشت.

بیشتر بخوانید : آموزش یوگا و مدیتیشن

مت یوگا جنس فوم PVC پی وی سی (Polyvinyl Chloride)

انواع زیر انداز و تشک یوگا و پیلاتس

  • فوم TPE تی پی ای (Thermal Plastic Elastomer): این فوم قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد و امروزه به خاطر این ویژگی و دوام بیشتر مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌ های این مت یوگا tpe : قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، قابل شستشو، وزن بسیار سبک و چسبندگی مناسب آن است.
  • فوم NBR ان بی ار (Nitrile Butadiene Rubber): لاستیک‌های NBR مقاوم در برابر روغن‌ ها، حلال‌ ها، آب، نمک‌‌ ها، ترکیبات آلیفاتیک، صابون‌ ها و اغلب مواد غذایی هستند. در ضمن دارای مقاومت خوبی در مقابل تابش اشعه UV می‌ باشند. این نوع فوم بیشتر برای مت‌ های پیلاتس و ایروبیک که نیاز به ضخامت بیشتر (10 میلیمتر و بالاتر) دارند، کاربرد دارد. از دیگر ویژگی‌ های این نوع مت می‌ توان به قیمت مناسب، چسبندگی مناسب به سطوح، وزن نسبتاً پایین، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی و غیر قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی : وسایل مورد نیاز برای ورزش در خانه

مت یوگا جنس فوم TPE تی پی ای (Thermal Plastic Elastomer

آشنایی با انواع مت یوگا

  • لاستیک طبیعی (Natural Rubber): این متریال صد در صد از طبیعت استخراج می‌ شوند. به عبارتی خالص‌ ترین نوع مواد استخراج شده از طبیعت هستند که فاقد کوچک‌ ترین ماده یا ترکیب شیمیایی بوده و هیچ‌ گونه ضرری برای محیط زیست ندارند. معمولاً این نوع فوم یا لاستیک از ترکیبات صمغ درختان تولید می‌ شود. اکثر برندهای معتبر تولید مت پیلاتس در جهان، در تولید مت‌ های خود از این نوع لاستیک استفاده می‌ کنند. این نوع زیراندازها مزایایی از جمله: قابل شستشو بودن، قابل بازیافت و دوام فوق بالا دارد اما از معایب آن، قیمت بالا و وزن نسبتاً زیاد آن است.
  • نخی طبیعی (Cotton): در ساخت این نوع متریال از ترکیبات نخ الیاف طبیعی و چسب گیاهی با تار و پودی مشخص استفاده شده است. بنابراین مانند لاستیک طبیعی کاملاً بدون دخالت مواد شیمیایی و مصنوعی ساخته می‌ شوند. از مزایای این نوع زیراندازها می‌ توان به بازیافت پذیری، قابلیت شستشو دوام بالا و از معایب این نوع زیراندازها به قیمت بسیار بالا و وزن نسبتاً زیاد اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : حرکات بدنسازی با دمبل

تشک یوگا جنس لاستیک طبیعی (Natural Rubber

معایب مت یوگا

یکی از دلایل استفاده از زیرانداز یوگا ، بهداشتی نبودن کف زمین می باشد. گاها مت یوگا از نوعی پلاستیک ساخته می شود که خود دارای سموم بسیاری است و می تواند موجب شکل گیری سرطان در ورزشکار شود. لطفا زیراندازی تهیه کنید که کمترین سموم را در مواد اولیه خود داشته باشد.

یکی از دلایلی که هموطنان ما به خرید مت پیلاتس ارزان قیمت روی می آورند، عدم آگاهی کافی از مضررات این گونه مت ها می باشد. این نکته را همواره در نظر داشته باشید که یکبار هزینه کردن برای خرید یک محصول برای چندین سال، بهتر از هرسال خرید همان محصول با قیمت کمتر است. مت یوگا ارزان قطعا کیفیت استاندارد و موردنظر ما را ندارد و خیلی زودتر از موعد ما را مجبور به هزینه کردن مجدد می کند. مت یوگای ارزان قیمت نه تنها ضرر مالی به ما خواهد زد، بلکه ممکن است صدمات جانی نیز به ما وارد آورد.

بیشتر بخوانید : قوانین کلاس یوگا و حرکات یوگا برای کاهش استرس و اضطراب

1. مت ورزشی چیست ؟

زیرانداز ورزشی برای انواع تمرینات هوازی خوابیده و نشسته، تمرین‌ های مخصوص یوگا، ایروبیک و پیلاتس و هر نوع تمرینی که نیاز به سطح نرم، صاف و تمیز دارد، مناسب هستند و باعث افزایش کیفیت و ایمنی تمرینات شما خواهند شد.

کلید واژه های مرتبط : قیمت مت یوگا خارجی و مت یوگا منیریه و قیمت مت یوگا نایک

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.8 / 5. تعداد نظرات 1865

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع مت های ورزشی»

دیدگاهتان را بنویسید