انواع فوم رولر ورزشی

3.5
(2)

یکی از تجهیزاتی که برای افزایش انعطاف پذیری, پیشگیری از سفتی عضلات و ریکاوری ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد، فوم رولر می باشد. این وسیله ورزشی بطور وسیعی توسط ورزشکاران و فیزیوتراپیست ها مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر فوم رولر بصورت استوانه ای می باشد، و عموما در طول ها و شکل های مختلفی تولید می شود. ما در این مقاله از ورزش بلاگ قصد داریم تا انواع فوم رولر ورزشی را به شما معرفی کنیم. پس ب ما همراه باشید.

استفاده از انواع فوم رولر ورزشی باعث کاهش سفتی، تسکین درد و افزایش سرعت ریکاوری عضلات می شود. اگرچه، در ابتدا استفاده از فوم رولر ممکن است با کمی سختی همراه باشد. اما کمی تمرین با آن باعث سازگاری بدن با این وسیله می شود. در زمان استفاده از فوم رولر، باید توجه داشت که این وسیله را به آرامی و دقیقا بر روی عضله مورد نظر حرکت داده شود و بر نقطه مورد نظر فشار اعمال شود. این مسئله باعث از هم باز شدن غلاف فاسیا, غلافی که عضلات را به یکدیگر متصل می کند، می شود. در نتیجه باعث افزایش انعطاف پذیری، افزایش بازه حرکتی عضلات و افزایش سرعت ریکاوری عضلات پس از یک جلسه تمرینی پر فشار می شود.

مقاله پیشنهادی : انواع مت های ورزشی

بهترین غلتک فومی ورزشی برای ریکاوری بعد از تمرین

کاربرد فوم رولر

از جمله ورزش هایی که بطور پیوسته از انواع فوم رولر ورزشی استفاده می کنند، می توان به یوگا و پیلاتس اشاره نمود و از جمله ورزشکارانی که از این وسیله استفاده می کنند ورزشکاران دو و میدانی و دوچرخه سواران هستند. به گونه ای که از آن بعنوان ماساژور عضلات چهار سر ران و همسترینگ استفاده می کنند.

تمرینات فوم رولر عموما بسیار سبک است و با دو هدف مورد انجام قرار می گیرد :

  • رفع گرفتگی و اسپاسم عضلات و ماساژ ماهیچه های بدن
  • ریکاوری و ریلکس کردن عضلات و ماهیچه ها

کاربرد فوم رولر این است که با این وسیله میتوان عمیق ترین گره ها و گرفتگی های موجود در عضلات که احتمالاً ناشی از تمرین های سنگین ورزشی بوده را بر طرف نمود.

بیشتر بخوانید : پیلاتس بهتر است یا یوگا

کاربرد فوم رولر

بهترین فوم رولر های ورزشی

انواع فوم رولر ورزشی بر اساس سفتی به سه درجه نرم، معمولی و سفت تقسیم می شوند. انواع فوم رولرهای ورزشی در تراکم های مختلفی عرضه میشوند. رولر های نرم بیشتر مناسب تمرینات سبک هستند. از سوی دیگر رولر سفت مناسب تمرینات متمرکز روی عضلات سفت و گرفته است. با این حال، با توجه به اینکه فوم رولرهای ورزشی به صورت مستقیم با بدن در تماس هستند، انتخاب رولر خیلی سفت ممکن است باعث کبودی و ناراحتی شود که این موضوع منجر به کاهش فرآیند بهره وری در استفاده از این محصول خواهد شد. همچنین اگر از رولری استفاده کنید که خیلی نرم باشد، آنگاه فشار مورد نیاز برای دستیابی به حداکثر عملکرد، تامین نخواهد شد. ایده آل ترین حالت، انتخاب رولر با تراکمی متناسب با تمرینی است که میخواهید انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای انحراف ستون فقرات

انواع مختلف فوم رولر

فوم رولرهای با تراکم استاندارد

اینگونه از فوم رولرها دارای سفتی متوسطی می باشند. استفاده از فوم رولر صاف ایده آل ترین هستند. عمده ماده اولیه بکار رفته در این رولرها، اتیلن وینیل استات است که کارایی و راحتی مورد نیاز در ماساژ گره ها و گرفتگی های عضلانی را تامین میکند. این نوع غلتک عمدتا مناسب تمرینات پایداری و تعادلی است. بواسطه این مقدار از سفتی برای ورزش هایی از قبیل یوگا و پیلاتس مناسب می باشند.

بیشتر بخوانید : ورزش های تقویت عضلات شانه و کتف

بهترین فوم رولر های ورزشی

فوم رولرهای نرم

اینگونه از فوم رولرها، از فوم رولرهای استاندارد نرمتر می باشند. فوم رولرهای نرم از مقدار زیادی ابر تهیه شده که راحتی زیادی را برای صاحبش به ارمغان می آورد. برای افرادی که بدنبال راحتی بیشتر و حالت متکا مانند نیاز دارند، تولید می شوند.

فوم رولرهای سفت

اینگونه از فوم رولرها از فوم رولرهای استاندارد سفت تر می باشند. برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت زیادی در روز انجام می دهند و دچار سفتی عضلات می شوند، مناسب می باشند. استفاده از اینگونه از فوم رولرها فشار بیشتری بروی عضلات هدف و عمقی وارد می کنند. از این نوع غلتک ها برای ماساژ عضلات پشت ران، پشت ساق پا و همچنین قسمت فوقانی پشت استفاده میشود.

مقاله پیشنهادی : وسایل بدنسازی خانگی و باشگاهی

فوم رولرهای آج دار

اینگونه از فوم رولرها در مقایسه با فوم رولر ساده دارای طول و شکل متفاوتی می باشند. معمولا اینگونه از فوم رولرهای دارای سطح دندانه دندانه و به اشکال و طول و قطر مختلفی می باشند. تا از این طریق فشار بیشتری بروی عضلات خاصی وارد کنند. بعنوان مثال فوم رولرهایی که دارای سطح دندانه دندانه می باشند، طوری عمل می کنند که عضلات عمقی تر را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند. کارایی آن ترکیبی از فوم رولرهای سفت و نرم می باشند.

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی برای درمان قوز کمر

فوم رولرهای آج دار

اندازه فوم رولر

یکی از فاکتور های تمایز فوم رول ها سایز آن است. این غلطک ها در قطر و طول های مختلفی وجود دارد که با یکدیگر متفاوت هستند. قطر فوم رولر ها به طور متوسط ۱۵ سانتی متر است اما فوم رولر هایی تولید شده اند که قطر آن ها ۶ الی ۱۱ سانتی متر می باشد و یا حتی برخی از آن ها بیش از ۱۵ سانتی متر می باشد .

فوم رولر هایی با قطر کمتر برای نواحی و عضلات خاص بدن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال فوم رولر های نازک تر یا همان قطر کم تر، برای برخی نواحی مانند شانه ها مناسب تر است. یک نکته بسیار مهم که وجود دارد تمرینات با فوم رولر نازک تر برای افراد مسن مناسب تر است. چرا که فوم رول های نازک تر به زمین نزدیک تر هستند و ثبات بیشتری روی این وسیله خواهند داشت. فوم رولر هایی با قطر کمتر برای هدف قرار دادن عضلاتی خاص بسیار مفید است.

مقاله پیشنهادی : ورزشهای مضر برای کف پای صاف

برای مثال ورزشکاران از مدل‌ های ۹۰ سانتی که به فوم رولر بلند یا فوم رولر کمر معروف هستند برای تقویت عضلات پشت کمک می‌ گیرند. این در حالی است که برای تقویت عضلات زیر بغل و یا ساق پای باید از فوم رولرهای ۶۰ سانتی. برای قسمت‌ هایی از بدن که نیاز به ماساژ عمیق دارند از محصولاتی با بلندای ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌ متری باید استفاده کرد.

در خصوص قطر این قبیل از محصولات ورزشی نیز باید بدانید که هرچه قطر فوم رول شما بیشتر باشد، کار با آن برایتان راحت‌ تر است. هرچه که قطر آن کمتر باشد، فشار و دقت استفاده از آن بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : وسایل مورد نیاز برای ورزش در خانه

اندازه فوم رولر

شکل فوم رولر

فوم رولرها در سه مدل استوانه‌ ای، دایره‌ ای (توپی) و نیم دایره‌ ای (برش خورده از سطح مقطع استوانه به شکل طولی) تولید می‌ شوند. شما به عنوان یک ورزشکار که در پی حفظ سلامت خود هستید، می‌ توانید یک مدل از آن ها را از نظر شکل برای ماساژ قسمتی از بدن و عضلات خود انتخاب نمایید. مثلاً ورزشکاران می‌ توانند برای رفع خستگی کف پا و یا در صورت وجود خار پاشنه در پایشان از مدل‌ های نیم دایره‌ ای استفاده نمایند.

بهتر است بدانید که بسیاری از ورزشکاران از همان مدل‌ های استوانه‌ ای شکل استفاده می‌ کنند. در کنار این موضوع برخی نیز برای ماساژ قسمت‌ های انحنایی بدن خود از نوع دایره‌ ای یا توپی این محصول کمک می‌ گیرند.

مورد دیگری که در انتخاب فوم رول مورد نظرتان باید به آن توجه کنید توخالی یا توپُر بودن محصول است. کیفیت و دوام انواع توخالی این کالای ورزشی در مقایسه با مدل‌ های توپُر و حفره بسته کم‌ تر است. همین مدل‌ های توپُر هستند که با قیمت بالاتری در بازار به فروش می‌ رسند.

مقاله پیشنهادی : برنامه‌ ی تمرینی بدنسازی برای لاغری بانوان

شکل فوم رولر

انواع جنس فوم رولر

جنس فوم رولرهای ورزشی بسیار متنوع است. در واقع جنس رولر، تعیین کننده تراکم آن است. غلتک های فومی از جنس پلی اتیلن، اغلب دارای کیفیت پایینی هستند. سایر جنس های غلتک های فومی شامل اتیلن وینیل استات و پلی پروپیلن هستند.

هنگام خرید فوم رولر باید به ویژگی های مختلف فوم رول ها توجه کنید. ۴ فاکتور اساسی و بسیار مهم وجود دارد که تعیین می کند شما چه نوع فوم رولری را باید تهیه کنید:

  • تراکم
  • بافت سطح
  • شکل و اندازه
  • نوع ساختار

بیشتر بخوانید : فواید ماساژ شکم و تکنیک های آن

قطعا با مطالعه این مقاله متوجه شده اید که خرید غلطک فومی یا فوم رولر فیزیوتراپی یک انتخاب بسیار مناسب برای تمامی ورزشکاران است. چرا که هم برای ورزشکارانی که می خواهند بدن خود را سرد یا گرم کنند کاربرد دارد. هم برای افراد آسیب دیده و کسانی که دچار گرفتگی عضلات شده اند بسیار مفید است. این ۴ موردی که در بالا گفته شد را هنگام خرید فوم رولرها در نظر بگیرید. چرا که اولین انتخاب ممکن است با انجام تمرینات فوم رولر یک حس ناب برای شما بسازد. یا ممکن است حس تنفر از فوم رولر را در شما ایجاد کند. این مسئله به انتخاب شما بستگی دارد. به علاوه موارد گفته شده باعث تفاوت قیمت فوم رولر ورزشی از یکدیگر می شود.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید