انواع سبک های ورزش یوگا

3.3
(3)

یوگا چیزی بیشتر از حرکات کششی است. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم بدانیم کدام انواع یوگا به مشکلات شایعی مانند بی خوابی، افسردگی، هاضمه، درد عضلانی، خستگی و اضطراب کمک می‌ کنند. اگر به تازگی با یوگا آشنا شده‌ اید، احتمالا نمی‌ دانید که چند نوع یوگای مختلف وجود دارد. قدمت یوگا به حدود 4 هزار سال پیش بر می‌ گردد. در طول این زمان، سبک‌ های یوگای بسیاری ایجاد شده است. پس با ما همراه باشید تا با انواع سبک های ورزش یوگا آشنا شوید.

باید بگوییم که یوگا فقط حرکت‌های فیزیکی نیست. بلکه فلسفه تعادل ذهن و احساستان با زندگی است. یوگا، یک مذهب نیست. فقط یک رویکرد سیستماتیک برای غلبه بر موانع ذهنی است. وضعیت‌ های یوگا (که آسانا نامیده می‌ شوند)، تنها بخشی از تصویر کلی هستند که یوگا ارائه می‌ دهد.

مقاله پیشنهادی : خطرات ورزش یوگا

انواع سبک های یوگا

سبک های مختلف یوگا

یوگای وینیاسا (Vinyasa)

یکی از متداول ترین انواع کلاس‌ های یوگا، وینیاسا است. این نوع یوگا مانند پلی است به سمت انواع سنتی‌ تر یوگا. بسیاری از اوقات، احساس می‌ شود که کلاس وینیاسا، کمی‌ شبیه یک کلاس ورزشی با موسیقی بلندتر و سرعت بیشتر است. پس می‌ توانید انتظار داشته باشید که حرکت سلام بر خورشید را انجام دهید و کلی هم عرق کنید.

وینیاسا به معنی تنفس برای حرکت است. شما یاد خواهید گرفت که چطور در حال حرکت نفس بکشید، که برای سلامت و قدرت عضله و استخوان شما بسیار مفید باشد. اگر بخواهیم هدف این نوع یوگا را به طور خلاصه بیان کنیم، این یوگا به شما می‌ آموزد که در زمان حال باقی بمانید، و بقیه‌ ی چیزها را فراموش کنید. مزیت دیگر، این است که شما وزن کم می‌ کنید و قوی‌ تر و انعطاف پذیرتر می‌ شوید.

بیشتر بخوانید : تمرینات تنفسی یوگا

یوگای وینیاسا (Vinyasa)

یوگای هاتا (Hatha)

کلاس یوگای‌ هاتا، ریشه ى تمامى یوگاها می باشد. هاتا تركیبی از آساناها ( حركات)، پرانایاما (تنفس منظم)، دارانا و دیانا (مراقبه) و كندالینى (لایا یوگا) است كه حاصل آن دستیابی به روشنگرى و خود واقع بینى است. در امریكا یكى از منابع نرمش و كنترل استرس، همین هاتا یوگاست. ایده آل ترین راه تمرین هاتا، تمرین در حالتى آرام و متمركزانه است.در ایران هم این شاخه از یوگا بسیار پر طرفدار است. سریع‌ ترین راه برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری است. همانطور که شما وضعیت‌ ها و آناتومی بدن را یاد می‌ گیرید، تمرکز بیشتر روی قرار دادن بدنتان در یک هم ترازی برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری بدون ایجاد خطر است، و کمتر به حرکت سریع توجه دارد. این نوع یوگا از یوگای وینیاسا بی‌ خطر تر است. این یوگا به افراد می‌ آموزد که چطور بدون تحرک بیش از حد، انعطاف پذیر شوند.

مقاله پیشنهادی : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

یوگای هاتا (Hatha)

یوگاى احیاگر (Restorative)

بیشتر زمان در یوگا restorative صرف دراز كشیدن و استراحت عضلات می شود. این شاخه از یوگا مناسب افرادیست که در طول روز و زندگی روز مره فشار کاری و عضلانی زیادی را متحمل میشوند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران کرونا

یوگا سبک شیواناندا

یوگا شیواناندا سبکی است که امروزه علاقه مندان بسیاری به خود در سرتاسر جهان اختصاص داده است .شیواناندا یوگا علاوه بر تمرینات بدنی و فیزیکی مناسب، بر روی ذهن و آرامش درونی نیز تاکید بسیار دارد. با شعار خوشبختی و نجات برای بشریت قدم در این راه نهاده است.

اما مهمترین علامت مشخصه این سبک و وجه تمایز آن با سبک های دیگر را انجام حرکت ایستادن روی سر است. چرا که هر علاقمندی که به کلاس های یوگای شیواناندا مراجعه می‌ کند بایستی این تمرین را فرا گیرد

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای افزایش قد

یوگا سبک شیواناندا

یوگای ترمیمی / یین / ملایم (Yin Yoga)

این یوگا در تمام گروه‌ های سنی متداول است، بعلت اینکه درد را کاهش می‌ دهد. یین یوگا بیشتر بر روی عضلات اتصالی بدن مانند رباط، مفاصل، زردپی و استخوانها كار میكند. ویژگی قابل توجه یین یوگا، حركاتیست كه بدن را منفعلانه و طولانی مدت به یك حالت نگاه میدارد. در واقع به کوتاه کردن زمان بهبودی عضلات نیز کمک می‌ کند.

یوگای یین، اساسا روی زمین و بدون خم کردن عضلات انجام می‌ شود. این یوگا، یک روش بسیار علمی برای مراقبت از بدن است. هنگامیکه عضلات خم نمی‌ شوند اما به آرامی به مدت 3 تا 8 دقیقه کشیده می‌ شوند، بافت همبندی که عضلات را می‌ پوشاند نرم و شل می‌ شود، و اجازه می‌ دهد که انعطاف پذیری افزایش یابد. ثابت شده که یوگای ترمیمی به بی‌ خوابی، افسردگی، بهبود آسیب دیدگی، فیبرومیالژیا و استرس کمک می‌ کند. این سبک یوگا برای افرادی که مشکل کششی دارند یا برای یک کلاس بسیار سخت آمادگی ندارند، بسیار مناسب است. این یوگا برای کسانی که در حال بهبود عاطفی هستند هم بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

یوگای یین (Yin Yoga)

وینی یوگا (Viniyoga)

این یوگا مختص افرادیست كه از جراحات و مصدومیت ها رنج میبرند و یا در حال بهبودی از یك عمل جراحی هستند. وینی یوگا شامل انواع حرکات یوگا آرام و درمانی است. كه متناسب با نوع بدن هر فرد، متفاوت است و كم كم تغییر می كند.

یوگای آشتانگا (Ashtanga)

این سبك یوگا طاقت فرساست. زیرا تمركز دارد بر روی همگام سازی تنفس با یك سرى حركات مداوم كه مرحله به مرحله سنگینتر میشوند و موجب حرارت درونی شدیدى شده كه نهایتا تعریق سم زدایانه ی ماهیچه ها و اعضای اصلی بدن را در بردارند. نتیجه اصلى یك گردش خون پیشرفته، انعطاف و قوت بالا، بدنی سبك و قوى و یك ذهن آرام است. آشانتگا یوگا یك یوگاى حرفه ایست و براى مبتدیان یوگا مناسب نمی باشد.

آشتانگا، یک نوع سنتی از یوگا است که مجموعه‌ ای از چند حرکت پشت سر هم می‌ باشد. در واقع 5 حرکت پشت سر هم دارد که هر کدام بعد از دیگری انجام می‌ شوند.

مطلب پیشنهادی : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

یوگای آشتانگا (Ashtanga)

طرفداران آشتانگا، در هر روز 3 ساعت تمرین می‌ کنند. این یوگا برای کسانی که به دنبال تغییر در شیوه‌ ی زندگی هستند و می‌ خواهند کمی نظم و انضباط به زندگیشان اضافه کنند، شدیدا توصیه می‌ شود. این یوگا برای سلامتی‌ نیز فوق‌ العاده است. بخاطر فشرده شدن عضلات شکمتان و حرکات دیگر این نوع یوگا، دستگاه گوارش شما بسیار منظم خواهد شد. پوست شما نیز بهبود می‌ یابد زیرا از شر سموم بدن خلاص می‌ شوید. هنگامیکه مفاصل شما انعطاف پذیر شدند و سفتی عضلاتتان کمتر شد، احتمال آسیب دیدگی‌ در فعالیت‌ های دیگر کاهش می‌ یابد.

بیشتر بخوانید : فواید ماساژ شکم و تکنیک های آن

یوگای قدرتی (Power Yoga)

یوگای اساسی همراه با عضلات قوی. میتوان گفت شكل امریكایی آشانتا یوگا است كه مجموعه اى از تمرینات كششی و تنفس هاى متمركزانه میباشد. اما یوگای قدرتی یك قدم پیشرفته تر از آشتانگا است و تفاوتش در این است كه سریعتر صورت میگیرد. به این معنی كه هر حركت بدون وقفه ای كه در یوگای سنتی وجود دارد، وارد حركت بعدی می شود و یوگا را تبدیل به یك ایروبیك سنگین و قوی می كند.

مقاله پیشنهادی : حرکات کششی برای افزایش قد سریع

یوگای قدرتی (Power Yoga)

یوگای بیکرام (Bikram)

این نوع یوگا یکی از محبوب ترین انواع یوگا در غرب است. که توسط فردی به نام بیکرام ایجاد شد، و مجموعه‌ ای از حرکاتی است که در یک اتاق بسیار گرم انجام می‌ شود. این یک نوع بسیار متمایز از یوگاست. بسیاری از مردم تعجب خواهند کرد که این یوگا، چقدر با انواع دیگر یوگا متفاوت است. این یوگا یك سرى تمرینات جامع كه تمام اجزا تمرینات بدنسازى را در بردارد: تقویت عضله، استقامت عضلانى، انعطاف پذیری قلبى و عروقی و كاهش وزن. افراد، در این یوگا لباسهای بسیار کمی می‌ پوشند و شما به دو حوله برای کلاس (یکی بعنوان حصیر تا لیز نخورید و یکی برای پاک کردن صورتتان) نیاز دارید.

بیشتر بخوانید : معرفی تمام عضلات بدن در بدنسازی

یوگای بیکرام (Bikram)

اسواروپا یوگا (Svaroopa Yoga)

شاگردان مبتدی این سبك را بسیار راحت میشمارند و برخی از حركات اولیه آن براحتى روی صندلی نیز امكانپذیر است و موجب افزایش و اصلاح فرم بدن نیز می شود.

كریپالو یوگا (Kripalu)

به یوگاى هوشیارانه گفته می شود. این تمرینات ملایم و درون شناسانه، شما را وادار می كنند تا با نگه داشتن خود در یك حركت، گره هاى روحانى و احساسی تان را كشف كنید. در اینجا هدف مانند دیگر سبک ها، همترازی بدن و سخت كوشی نیست. كریپولا سه مرحله دارد. مرحله اول، بر روی یادگیری حركات و كشف تواناییهای فیزیكی تمركز دارد. سپس مرحله دوم نگه داشتن بدن حین حركت به مدت زمان بیشتری است كه موجب بالابردن تمركز و آگاهی می شود. مرحله سوم مانند مراقبه در حین انجام حركت است كه از آن به بعد به بدن اجازه میدهد تمامی حركات بعدی را نا خودآگاه و در لحظه، خودش انتخاب كند.

مقاله پیشنهادی : چگونه ورزش را در خانه شروع کنیم ؟

كریپالو یوگا (Kripalu)

یوگای آینگار (Iyengar)

این یوگا بسیار شبیه یوگای هاتا است. زیرا بر اساس یک هم ترازی است که بر ساختمان بدن متمرکز می‌ شود، و از سرعت کلاس می‌ کاهد. این یوگا برای افرادی مناسب است که علاقه مندند طولانی مدت و بدون آسیب دیدگی تمرین کنند.

در این سبك بدن در حین تمرین مدت زمانى بیشترى نسبت به سایر سبك ها در حركات نگه داشته می شود. در اینگار شما آرام حركت را اجرا كرده، یك دقیقه یا بیشتر در همان حالت می مانید و بعد به مدت چند تنفس استراحت میكنید و حركت بعد را اجرا می نمایید. تجهیزاتی نظیر كوسن، بند، آجر، زیرانداز، به افرادی كه انعطافشان كم است میكند در این سبك راحت تر تمرین كنند. این تجهیزات یكی از شناسه های اینگار است. اگرچه اینگار تركیبى از حركات سنتى است كه بواسطه ی تجهیزاتی كه در آن استفاده میشود توانسته گسترده تر از هاتا باشد تا جاییكه همه بتوانند آن را انجام دهند (حتی افراد مسن، بیمار و ناتوانان جسمى). هم چنین به دلیل سرعت پایین، توجه به جزییات و تجهیزات كمكى اش میتواند براى بهبودى از مصدومیت ها مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید : انواع مت های ورزشی

یوگای آینگار (Iyengar)

آناندا یوگا (Ananda Yoga)

تمركز این سبك بر روی حركات آرام است تا انرژی را به مغز برساند و بدن را آماده ی مراقبه سازد. همچنین هدف دیگر آن، تراز نمودن صحیح بدن و كنترل تنفس است.

یوگای کندالینی (Kundalini)

کندالینی، سبکی از یوگا است که بیشتر به مدیتیشن توجه می‌ کند. شاگردان این یوگا، اغلب لباسهای سفید می‌ پوشند و معمولا یک دستمال دور سرشان می‌ پیچند. این، یک نوع یوگای علمی است که بر سیستم عصبی تاثیر می‌ گذارد. بنابراین شما احساس می‌ کنید که خلاق‌ ترید و هدف این است که به درک معنوی برسید. تمرینات این یوگا بر روی هوشیاری انرژی در ریشه ى ستون فقرات و بالا كشیدن آن تمركز دارد. در یك كلاس معمولی هم حركات آن به همراه تنفس و مراقبه و ذكر صورت می گیرد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

یوگای کندالینی (Kundalini)

آنوسارا یوگا، میسور، لورست یوگا، یوگای خنده، یوگای دان، یوگای نیدرا، آکرو یوگا و ناتریک یوگا، انواع مختلف یوگا هستند که هر کدام تمرکز مخصوص بخود را دارند. توصیه می‌ شود قبل از رفتن به کلاس، تحقیق کنید که با توجه به نیازهایتان کدام یک برای شما بهتر است. اگر در یوگا تازه وارد هستید، و یا می‌ خواهید برای اولین بار آنرا امتحان کنید، درست مانند هر چیز دیگر باید بدانید که خودتان را درگیر چه فعالیتی می‌ کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

زندگی به سبک یوگا

هزاران سال اکتشاف درباره‌ی ذهن و بدن انسان انجام شده تا یوگا به شکل امروزی‌ اش در آید. بعضی از مردم در تمام عمرشان، فقط یک نوع یوگا انجام می‌ دهند. و بعضی هم انواع مختلف یوگا را امتحان می‌ کنند. بعضی از افراد، یک مربی یوگا پیدا کرده و از او پیروی می‌ کنند.

تنها اقدام احتیاطی که به شما توصیه می‌ کنیم این است که اگر بطور منظم تمرین کنید و آن را متوقف نکنید. اگر مغز شما به آن ترشح منظم اندورفین، عادت کند و شما ناگهان یوگا را کنار بگذارید، می‌ تواند باعث افسردگی شود و شما احتمالا متوجه نمی‌ شوید که چرا چنین حسی دارید. بنابراین یوگا را به یک کار مادام العمر تبدیل کنید. این منطقی است. اگر بسیار فعال هستید، ناگهان کم تحرک نشوید. افراد کم تحرک، افسرده و بیمار هستند.

مقاله پیشنهادی : آموزش حرکات ورزشی با توپ پیلاتس

زندگی به سبک یوگا

انواع مختلف یوگا

به خاطر داشته باشید اینکه اولین کلاس یوگایتان را دوست ندارید، می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شاید در یک کلاس با سرعت کم تمرین می‌ کنید، در حالیکه به دنبال یک کلاس تند هستید. شاید با شخصیت مربی‌، ایجاد ارتباط نکرده‌ اید یا بنظرتان آزاردهنده است.

در آخر به یوگا پایبند باشید و سعی کنید قبل از ناامید شدن از آن، کلاس های مختلف را تمرین کنید. یوگا یک ابزار شگفت‌ انگیز است که می‌ توانید برای جلوگیری از بیمار شدن و آسیب دیدگی‌ از آن استفاده کنید. یوگا به شما توانایی می‌ دهد که از حداکثر انرژی موجود در بدنتان استفاده کنید. بهترین سبک یوگا وجود ندارد بلکه شما باید تشخیص بدهید کدام سبک برایتان مناسب تر و بهتر است.

1. یوگا آیینگر چیست؟

این یوگا بسیار شبیه یوگای هاتا است. زیرا بر اساس یک هم ترازی است که بر ساختمان بدن متمرکز می‌ شود، و از سرعت کلاس می‌ کاهد. این یوگا برای افرادی مناسب است که علاقه مندند طولانی مدت و بدون آسیب دیدگی تمرین کنند.

2. آکرو یوگا چیست ؟

آکرو وینیاسا یک تمرین الهام بخش است که یوگا را از زمین به هوا می برد. این سیستم یوگا، با ادغام عناصر وینیاسا، تمرین حرکات معکوس و آکرو یوگا تجربه ای ورای تمرین سنتی یوگا به صورت انفرادی است.
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 3

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید